PolskaUchwały Kongresu SLD: o państwie, kobietach i integracji

Uchwały Kongresu SLD: o państwie, kobietach i integracji

Naprawa państwa to jedno z najtrudniejszych
wyzwań, przed jakimi stanął SLD - podkreślono w uchwale dotyczącej
skutecznego i bezpiecznego państwa obywatelskiego przyjętej w
poniedziałek na zakończenie obrad II Kongresu SLD.

"Państwo i jego instytucje muszą być wiarygodne, może służyć społeczeństwu i bronić każdego obywatela" - czytamy w uchwale. Według SLD, w szczególności jest konieczne m.in. doprowadzenie do większej czytelności i skuteczności procesów decyzyjnych przebiegających w Radzie Ministrów.

W innej z uchwał podkreślono, że zapewnienie formalnej i faktycznej równości szans kobiet i mężczyzn we wszystkich dziedzinach życia jest współcześnie standardem cywilizacji atlantycko-europejskiej. "Kongres uważa, że konieczne jest zapewnienie nie dłużej niż w 9-letniej perspektywie parytetu płci w organach władzy publicznej" - głosi uchwała.

Kongres przyjął też dokument pod nazwą "Strategia warszawska", w którym zaproponowano, aby celem wszystkich polskich rządów stały się świadomie przyjęte działania, które będą prowadzić do likwidacji dystansu dzielącego nas od europejskiej czołówki.

Wśród najważniejszych celów strategii wymieniono m.in. osiągnięcie wzrostu gospodarczego przekraczającego 6% rocznie, zaś w najbliższych latach minimum 5% oraz przyjęcie zasady, że podstawowym celem wzrostu gospodarczego jest wyrównywanie poziomu życia Polaków.

Ponadto jest to: obniżenie w perspektywie do 2010 r. bezrobocia do 10% oraz zbudowanie zdrowego systemu finansów publicznych państwa, uproszczenie systemu podatkowego.

Podkreślono też konieczność bezwzględnej walki prowadzącej do całkowitej likwidacji największej kompromitującej nas patologii życia publicznego - korupcji urzędniczych.

W dokumencie stwierdzono także, że najważniejszą doraźną sprawą, która wymaga niekonwencjonalnych rozwiązań, szybkich i radykalnych działań jest walką z bezrobociem.

W uchwale w sprawie integracji europejskiej podkreślono, że SLD z zadowoleniem postrzega istnienie stosownych postanowień do powstającej Konstytucji Europejskiej gwarantujących: pluralizm światopoglądowy oraz autonomię organizacji religijnych i świeckich. "UE nadal zapewniać musi przyjazny rozdział państwa i kościołów i opierać swój rozwój na poszanowaniu uniwersalnych wartości humanizmu" - głosi uchwała.

SLD - czytamy też - opowiada się za unią państw narodowych o wzmocnionym potencjale wspólnotowym. "Za niezbędne uznajemy dalsze rozszerzanie zakresu stosowania kwalifikowanej większości w Radzie Ministrów UE. Tylko w ten sposób Unia będzie mogła ewoluować, a jej instytucje nie ulegną paraliżowi" - czytamy w uchwale.

Nie zyskała akceptacji delegatów uchwała w sprawie roli kultury i środków masowego przekazu w budowaniu społeczeństwa informatycznego u progu trzeciego tysiąclecia. W treść projektu uchwały wkradła się zabawna pomyłka. Wśród polskich twórców o najwyższych osiągnięciach, obok m.in. Chopina, Słowackiego, Matejki, Szymborskiej, Wajdy i Pendereckiego, wymieniono też ... Pekińskiego. Przed głosowaniem poinformowano o pomyłce i wyjaśniono, że chodzi o Romana Polańskiego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)