Trwa ładowanie...
d2lobki

U św. Brygidy zmieniono wystrój Grobu

Z Grobu Pańskiego w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku, przygotowanego przez prałata Henryka Jankowskiego, usunięto napis "Żydzi zabili Pana Jezusa i Proroków i nas także prześladowali". Inne elementy Grobu, w tym napis "Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią", pozostały niezmienione.

Share
d2lobki

Usunięty napis znajdował się przy symbolicznej stodole, w której prałat Jankowski umieścił ludzki szkielet. Miało to nawiązywać do mordu w Jedwabnem.

Ks. Jankowski powiedział Telewizyjnym Wiadomościom, że stodoła jako element Grobu jest symbolem troski o tych, którzy zginęli. Dodał, że Grób ma być wstrząśnięciem sumień polskich, gdyż wśród sprawców zbrodni w Jedwabnem byli Polacy-kolaboranci.

W czwartek wieczorem do bazyliki przyjechał metropolita gdański, arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Stwierdził, że Grób Pański nie może być miejscem kontrowersji, jednak ten w Bazylice św. Brygidy może najwyżej budzić wątpliwości estetyczne.

Metropolita lubelski arcybiskup Józef Życiński powiedział natomiast, że wystrój Grobu w gdańskim kościele św. Brygidy jest ideologizacją męki Chrystusa. (reb)

d2lobki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lobki
d2lobki
Więcej tematów