PolskaTytoń i jego 40 substancji mogących aktywować chorobę nowotworową

Tytoń i jego 40 substancji mogących aktywować chorobę nowotworową

Zdrowie jest jednym z najbardziej pożądanych przez Polaków dóbr. Według danych CBOS 74% społeczeństwa uznaje je za najcenniejszą wartość codziennego życia. Tak dobrze rokujące postawy nie mają jednak przełożenia na liczbę osób palących papierosy i inne wyroby tytoniowe. W Polsce z nałogiem tym zmaga się prawie 30% dorosłych. Najczęściej palą mężczyźni w wieku 45-54, którzy znacznie zwiększają w ten sposób ryzyko powstawania nowotworów układu moczowo-płciowego.

Liczba Polaków palących papierosy od pewnego czasu nie ulega zmianie. Dodatkowo ogromna większość z nich – 82% – to regularni palacze. Na popularność tej używki nie wpłynęło ani wprowadzenie w 2010 roku zakazu palenia w miejscach publicznych, ani moda na prowadzenie zdrowego stylu życia, której obecność w naszym kraju zauważyła ponad połowa społeczeństwa. Według statystyk z powodu palenia papierosów umiera trzy razy więcej osób niż z wszystkich przyczyn pozamedycznych łącznie, takich jak morderstwa, samobójstwa, wypadki, katastrofy, pożary, klęski żywiołowe. Oznacza to, że z powodu tytoniu umiera rocznie ok. 69 tys.

Na negatywne skutki palenia papierosów szczególnie narażeni są mężczyźni powyżej 45. roku życia. Około 1/3 zgonów w tej grupie wiekowej związana jest z nałogiem tytoniowym, z którym zmaga się, aż 46% badanych. Dym tytoniowy, który jest silnie toksyczny i rakotwórczy zawiera ok. 40 substancji mogących zainicjować lub aktywować chorobę nowotworową. Najgroźniejsze z nich to: wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, specyficzne dla tytoniu N-nitrozoaminy, aminy aromatyczne, aldehydy, benzen oraz inne organiczne i nieorganiczne związki rakotwórcze, w tym metale ciężkie. Dym wchłania się do organizmu głównie przez układ oddechowy, ale jego składniki krążą w krwioobiegu i za jego pośrednictwem docierają do wszystkich narządów. W przypadku palących mężczyzn powoduje to znaczący wzrost ryzyka wystąpienia u nich nowotworu złośliwego nerki (o ok. 60%) oraz pęcherza moczowego (ryzyko jest aż 2-3 krotnie wyższe). Na prawdopodobieństwo zachorowania ma wpływ zarówno okres aktywnego palenia, co jest istotne w przypadku
osób odkładających w czasie jego rzucenie, jak i liczba wypalanych dziennie papierosów.

M45+ „Bądź mężczyzną. Chroń zdrowie!” to pierwszy projekt edukacyjny skierowany do mężczyzn mający na celu podniesienie świadomości ryzyka zachorowania na nowotwory układu moczowo-płciowego, a w efekcie prowadzący do ograniczenia zachorowalności i umieralności z powodu tych chorób. Projekt koncentruje się na upowszechnianiu wiedzy na temat podstawowych objawów chorób uro-onkologicznych oraz znaczenia profilaktyki zdrowego stylu życia. Partnerem projektu jest Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Dodatkowe informacje:

Projekt M45+ realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet II – Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących. Jest to projekt edukacyjny kierowany w głównej mierze do mężczyzn po 45. roku życia. Projekt M45+ jest innowacyjnym działaniem, ponieważ dotychczas realizowane programy profilaktyczne nie były dedykowane mężczyznom, jak i problemom natury uro-onkologicznej. Celem Projektu jest poprawa stanu wiedzy mężczyzn w zakresie wczesnej profilaktyki chorób nowotworowych układu moczowo-płciowego.

Więcej informacji o Projekcie M45+ znajdziecie Państwo na www.mezczyzna45plus.pl.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)