Trwa ładowanie...
d1ibdva

Tysiące protestują przeciwko przemocy wobec chrześcijan

Około czterech tysięcy osób przeszło w sobotę w Brukseli w marszu na znak protestu przeciwko aktom przemocy wobec chrześcijan w Iraku. Podobna demonstracja odbyła się również w Wiedniu - poinformowała agencja AP.
Share
d1ibdva

- Chcemy, by nasz głos usłyszano w Europie - wyjaśnił Sulejman Gultekin, przedstawiciel European Syriac Community, organizatora demonstracji w Brukseli. - W Iraku jesteśmy obiektem systematycznych ataków - dodał.

Uczestnicy marszu nieśli zdjęcia dwóch kapłanów zabitych w ataku na katolicki kościół w Bagdadzie, do którego doszło pod koniec października, wykrzykiwali również hasła w języku angielskim, francuskim i arabskim, które potępiały przemoc wobec chrześcijan.

Trasa przemarszu zakończyła się pod siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli. Przewodziło mu dwóch kapłanów obrządku syryjskiego.

d1ibdva

W centrum stolicy Austrii, Wiedniu, odbył się podobny marsz. Według różnych źródeł, zgromadziło się na nim od 800 do nawet trzech tys. uczestników.

Jak podała agencja AP, chrześcijanie obrządku syryjskiego stanowią mniejszość wyznaniową w Iraku, Syrii, Egipcie i Turcji.

Gultekin podkreślił, że iracki rząd nie jest w stanie zapewnić im dostatecznej ochrony, dlatego jego organizacja domaga się utworzenia bezpiecznego terytorium autonomicznego na północy Iraku.

W ostatnim czasie w Iraku przeprowadzono serię ataków skierowanych przeciwko chrześcijanom w tym kraju. 31 października br. doszło do napaści na katolicki kościół obrządku syryjskiego w Bagdadzie. W jego wyniku zginęło 68 osób, w tym dwaj kapłani, a wiele innych odniosło obrażenia. Do ataku przyznał się odłam Al-Kaidy o nazwie Islamskie Państwo Iraku (ISI).

W minioną środę w chrześcijańskich dzielnicach irackiej stolicy nastąpiła również seria zamachów, w których pięć osób straciło życie, a 20 zostało rannych.

d1ibdva

Podziel się opinią

Share
d1ibdva
d1ibdva
Więcej tematów