Tysiące osób zobaczy niecodzienne widowisko
Supernowoczesne Centrum Naukowe "Kopernik" zainicjuje działalność efektownym widowiskiem w reżyserii Saskii Boddeke i Petera Greenawaya pt. "Wielki Wybuch". Na żywo i nieodpłatnie będą mogli je zobaczyć wszyscy, którzy w odpowiednim czasie zarejestrowali się na stronie CNK.
05.11.2010 | aktual.: 08.11.2010 09:54
- Tytuł spektaklu może być rozumiany w trzech wymiarach. Jest to przede wszystkim nawiązanie do naukowej teorii o powstaniu wszechświata, ale też pewnego rodzaju przemyślenie urbanistyczne, w którym intelektualna strona Warszawy po latach wraca nad Wisłę. Ostatni sposób rozumienia sensu tego widowiska to po prostu otwarcie Centrum Nauki "Kopernik" i jego początek działalności - tłumaczy Hanna Nowak-Radziejowska z centrum.
Pokaz dla sześciotysięcznej publiczności odbędzie się w plenerze. Spektakl będzie też można obejrzeć na żywo w TVN 24. W dniu otwarcia CNK będzie czynne do późnych godzin nocnych, aż do godz. 2. W sobotę i niedzielę otwarte będzie w godz. od 10 do 19. Do Centrum za jednym razem może wejść jedynie tysiąc osób. ZTM uruchomi specjalną linię autobusową do Centrum Nauki Kopernik. Na razie otwarty zostanie jedynie moduł A, w którym znajduje się pięć tematycznych ekspozycji.
Pierwsza z nich to "Korzenie cywilizacji", przedstawiająca wynalazki, które zmieniły świat, wielkie osiągnięcia i przełomowe daty w dziejach ludzkości. Wystawa "Człowiek i środowisko" pozwala doświadczać, jak działają nasze ciała, bada ich sprawność, budowę i odkrywa tajemnice zmysłów. "Bzzz!" to ekspozycja przygotowana z myślą o najmłodszych odkrywcach. Na niebieskim pagórku, w koronie drzewa, wśród chmur i w podziemnych kryjówkach maluchy mogą znajdować ślady zwierząt i podglądać życie przyrody.
Inną wystawą jest "Strefa światła", czyli miejsce, gdzie zderzają się ze sobą światło i ciemność, a tle toczy się detektywistyczna opowieść o iluzjach, optyce i promieniowaniu elektromagnetycznym. Ostatnia ekspozycja "Świat w ruchu" odsłoni tajemnice kosmosu i mikroświata, które mają wpływ na nasze codzienne życie. Wyjaśni prawa fizyki i podpowie, jak je wykorzystywać w codziennym życiu.
W listopadzie uruchomiony zostanie robotyczny teatr, w którym występują najbardziej uzdolnieni aktorzy spośród robotów. W przyszłym roku otwarte zostaną planetarium i laboratoria. Za bilety zapłacimy tyle, co za przeciętny seans w kinie - normalny kosztuje 22 zł, a ulgowy 13 zł.
Polecamy w internetowym wydaniu: www.warszawa.naszemiasto.pl