Trwa ładowanie...

Tysiące laptopów do rozdania. Wszystko przez błąd poprzedniego rządu

Po tym, jak rząd zdecydował, że nie będzie kontynuował programu "Laptop dla ucznia", teraz zapadła decyzja co zrobić ze sprzętem, który został w magazynach. Skorzystają szkoły.

Tysiące laptopów do rozdania. Wszystko przez błąd poprzedniego rząduTysiące laptopów do rozdania. Wszystko przez błąd poprzedniego rząduŹródło: East News, fot: Lukasz Gdak
d3k6bxl
d3k6bxl

Teraz pojawił się problem, co zrobić z laptopami, które nie zdążyły trafić do szkół. -Będziemy mieć możliwość rozdysponowania laptopów do szkół, tak żeby one nie marnowały się w magazynie - przekazał w rozmowie z TVN24 Marek Gieorgica z biura komunikacji resortu cyfryzacji.

Okazuje się, że laptopów zamówiono więcej, niż wynikałoby to z aktualnych potrzeb. -Z programu "Laptop dla ucznia" wróciło do magazynów około piętnaście tysięcy urządzeń, których poprzedni rząd zamówił za dużo - poinformował Gieorgica.

Jak mogło do tego dojść? Urzędnik Ministerstwa Cyfryzacji tłumaczy, że "źle obliczono liczbę uczniów nie uwzględniając tego, że opuszczają polski system oświaty, że mają możliwość posiadania tylko jednego laptopa sfinansowanego ze środków publicznych, oraz że jest dobrowolność w pozyskiwaniu laptopów przez rodziców uprawnionych uczniów".

d3k6bxl

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: ksiądz O. torturowany? "To cyniczna gra PiS"

Laptopy miały trafić bezpośrednio do uczniów. Dostaną je szkoły

Resort cyfryzacji podkreśla, że zmiany w prawie, umożliwiające przekierowanie laptopów do szkół, już wpisano do wykazu prac legislacyjnych rządu.

- To wciąż dobry technologicznie sprzęt. Przecież dziś nikt nie kupuje laptopa na rok. Zależy nam, żeby mogły one trafić do szkół, do placówek oświatowych, które wykorzystają ten sprzęt do swojej działalności edukacyjnej. Proces legislacyjny planujemy zamknąć w czwartym kwartale tego roku - przekazał Marek Gieorgica.

d3k6bxl

Dodał, że laptopy będą rozdysponowywane na podstawie przeprowadzonego konkursu.

- Ogłoszenie o konkursie zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Cyfryzacji, a w treści ogłoszenia znajdą się co najmniej następujące informacje: rodzaj podmiotów, które będą mogły ubiegać się o wsparcie, liczba laptopów będących przedmiotem konkursu, termin, miejsce i sposób składania wniosków, termin rozstrzygnięcia konkursu, kryteria oceny wniosków, wzór wniosku, wzór umowy o przekazanie laptopów, a także informacja o środkach odwoławczych przysługujących wnioskodawcy i warunkach, na jakich są wnoszone - wyjaśnił.

Przeczytaj też:

Źródło: TVN24/WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3k6bxl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k6bxl
Więcej tematów