Trwa ładowanie...

Tym May chce pokonać przeciwników w partii. Będzie cios w unijną swobodę?

Brytyjska premier Theresa May w manifeście wyborczym swej Partii Konserwatywnej obieca, że zakończy swobodny przepływ osób z UE - podał w czwartek tabloid "Daily Mail", powołując się na źródła w ugrupowaniu. Przedterminowe wybory zaplanowano na 8 czerwca.

Share
Tym May chce pokonać przeciwników w partii. Będzie cios w unijną swobodę?Źródło: AFP, fot: Leon Neal
d36jj6v

Według gazety manifest wyborczy ma także zawierać zapowiedź wycofania się Wielkiej Brytanii ze wspólnego rynku i z Trybunału Sprawiedliwości UE.

Według źródeł wśród torysów te trzy postulaty mają na celu pokonanie wewnątrzpartyjnego sprzeciwu wobec Brexitu i ewentualnego oporu w Izbie Lordów. Wysocy rangą przedstawiciele partii twierdzą, że te trzy punkty są kluczowe w wypełnianiu zobowiązań wynikających z rezultatów ubiegłorocznego referendum w sprawie wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

d36jj6v

Gazeta wyjaśnia, że wpisanie tych postulatów utrudni także przeciwnikom wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zablokowanie tego procesu.

Jedno ze źródeł powiedziało, że także ci kandydaci torysów w wyborach, którzy sprzeciwiają się Brexitowi, będą musieli poprzeć manifest. "Zapewni to mocniejszy mandat. Wyśle też sygnał do Izby Lordów, że nie może stanąć na drodze" partii - dodało źródło.

Tabloid tłumaczy, że zgodnie z tzw. konwencją Salisbury'ego wyższa izba brytyjskiego parlamentu nie może zablokować przepisów dotyczących obietnic zawartych w manifeście wyborczym partii rządzącej. Izba Lordów może jednak o rok opóźnić wprowadzanie ich w życie.

Przedterminowe wybory na Wyspach

W środę brytyjska Izba Gmin poparła rządowy wniosek o samorozwiązanie parlamentu, zgodnie z którym przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się 8 czerwca - niespełna trzy lata wcześniej, niż wynikałoby z kalendarza wyborczego.

d36jj6v

Przemawiając we wtorek na Downing Street i informując o chęci rozpisania nowych wyborów, jako główny powód decyzji szefowa rządu podała zagrożenie blokowaniem decyzji parlamentu i utrudnianiem negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przez partie opozycyjne, które sprzeciwiają się Brexitowi.

Według najnowszych szacunków w czerwcowym głosowaniu premier May - dotychczas rządząca bez bezpośredniego mandatu demokratycznego - może liczyć na znaczne zwiększenie przewagi swej partii w Izbie Gmin, gwarantując rządowi większy komfort podczas rozpoczynających się dwuletnich negocjacji w sprawie wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

d36jj6v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36jj6v
d36jj6v
Więcej tematów