Trwa ładowanie...

Tylko wtedy Twój głos będzie ważny. Sprawdź, jak głosować

Podczas wyborów parlamentarnych w najbliższą niedzielę lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00. Należy oddać jeden głos na kandydata do sejmu i jeden na kandydata do senatu.

Tylko wtedy Twój głos będzie ważny. Sprawdź, jak głosowaćŹródło: AFP
d34vb7x
d34vb7x

Wyborca otrzyma dwie karty do głosowania - kartę białą zbroszurowaną, na której ma oddać głos na posła, oraz kartę żółtą, na której będzie głosował na kandydata na senatora w danym okręgu wyborczym. Oddajemy tylko jeden głos, ma to być krzyżyk - jeden przy nazwisku kandydata do sejmu i jeden przy nazwisku kandydata do senatu.

Jeżeli głosując na kandydata do senatu wybierzemy dwie osoby, to głos będzie nieważny. W przypadku kandydata do sejmu, jeżeli postawimy dwa znaki na dwie osoby na tej samej liście, głos będzie ważny, ale będzie zaliczony osobie, która jest wyżej na liście kandydatów. Jeżeli wyborca się pomyli, nie ma możliwości wydania drugiej karty.

W wyborach do senatu wygrywa ten kandydat, który otrzymał największą liczbę głosów, natomiast w wyborach do sejmu głosy są liczone w skali kraju i liczy się, ile ważnych głosów oddano na listy danego komitetu. Jeżeli komitet przekroczy 5% próg , wówczas ten komitet uczestniczy w podziale mandatów.

Nowością w tych wyborach są karty do głosowania. Składają się z kilku spiętych ze sobą kart. Każda karta ma ścięty prawy róg, by wyborcy niedowidzący lub niewidzący wiedzieli, gdzie jest górna część karty.

PKW spodziewa się, że pierwsze cząstkowe wyniki wyborów będzie można podać około północy. Uprawnionych w tym roku do głosowania jest 30 milionów 619 tysięcy 737 osób.

d34vb7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34vb7x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj