Trwa ładowanie...

Tylko wtedy Twój głos będzie ważny. Sprawdź, jak głosować

Podczas wyborów parlamentarnych w najbliższą niedzielę lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00. Należy oddać jeden głos na kandydata do sejmu i jeden na kandydata do senatu.

Tylko wtedy Twój głos będzie ważny. Sprawdź, jak głosowaćŹródło: AFP
d1x82ra
d1x82ra

Wyborca otrzyma dwie karty do głosowania - kartę białą zbroszurowaną, na której ma oddać głos na posła, oraz kartę żółtą, na której będzie głosował na kandydata na senatora w danym okręgu wyborczym. Oddajemy tylko jeden głos, ma to być krzyżyk - jeden przy nazwisku kandydata do sejmu i jeden przy nazwisku kandydata do senatu.

Jeżeli głosując na kandydata do senatu wybierzemy dwie osoby, to głos będzie nieważny. W przypadku kandydata do sejmu, jeżeli postawimy dwa znaki na dwie osoby na tej samej liście, głos będzie ważny, ale będzie zaliczony osobie, która jest wyżej na liście kandydatów. Jeżeli wyborca się pomyli, nie ma możliwości wydania drugiej karty.

W wyborach do senatu wygrywa ten kandydat, który otrzymał największą liczbę głosów, natomiast w wyborach do sejmu głosy są liczone w skali kraju i liczy się, ile ważnych głosów oddano na listy danego komitetu. Jeżeli komitet przekroczy 5% próg , wówczas ten komitet uczestniczy w podziale mandatów.

Nowością w tych wyborach są karty do głosowania. Składają się z kilku spiętych ze sobą kart. Każda karta ma ścięty prawy róg, by wyborcy niedowidzący lub niewidzący wiedzieli, gdzie jest górna część karty.

PKW spodziewa się, że pierwsze cząstkowe wyniki wyborów będzie można podać około północy. Uprawnionych w tym roku do głosowania jest 30 milionów 619 tysięcy 737 osób.

d1x82ra
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x82ra
Więcej tematów