Trwa ładowanie...
d3x7dxu

Tylko w WP. Zagraniczne media pastwią się nad Witoldem Waszczykowskim za "San Escobar". "To żałosne"

"Czy zna pan drogę do San Escobar?" - pyta szefa MSZ portal BBC. Co na to Witold Waszczykowski? W rozmowie z WP podzielił się reakcją na, jego zdaniem, przesadzone komentarze w zagranicznej prasie. - Wstrząsające, że z bzdury można zrobić taką dyskusję. To żałosne - stwierdził minister.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tylko w WP. Zagraniczne media pastwią się nad Witoldem Waszczykowskim za "San Escobar". "To żałosne"
(PAP, Fot: Jacek Turczyk)
d3x7dxu

Wpadka szefa MSZ odbiła się szerokim echem w zagranicznych mediach. O sprawie piszą: "Washington Post", "The Telegraph", "Guardian", "Independent", portal BBC oraz Politico.

"Gafa Waszczykowskiego", "został wyśmiany w sieci" - to tylko niektóre z komentarzy. Suchej nitki na Waszczykowskim nie pozostawiły także rodzime media i internauci.

"Panie ministrze, czy zna pan drogę do San Escobar?" - zapytaliśmy, cytując BBC, szefa polskiej dyplomacji. - To było przejęzyczenie. Są ważniejsze sprawy - skwitował Waszczykowski i tłumaczył: - To małe, odległe państwo... Łatwo się w ferworze dyskusji pomylić, po ponad 20 godzinach lotu.

d3x7dxu

W ocenie Waszczykowskiego, nastąpiła "infantylizacja" jego wizyty w USA. - To było ważne, występowałem na Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Tym się media nie interesują - oznajmił.

- BBC twierdzi, że wymyślił pan kraj. Co pan na to? - dopytywaliśmy. - Nie wymyśliłem, tylko przejęzyczyłem się. Śmieszy mnie to. To odbieganie od ważnych spraw - tłumaczył Waszczykowski.

Wpadkę ministra odnotował również brytyjski "Guardian", który porównał go do byłego prezydenta USA George'a W. Busha. "Niekonwencjonalne oświadczenia", "źle wymawiane słowa", "błędy językowe", "przekręcanie słów" - doszukuje się podobieństw między politykami dziennik.

- Bush pomylił kiedyś Słowację ze Słowenią, dwa kraje Unii Europejskiej, niemniej miło, że trafiłem do jednego grona z prezydentem USA. Wow! - skomentował Waszczykowski w rozmowie z WP.

d3x7dxu

Czy nie sądzi, że szum wokół jego osoby jest, przez "San Escobar", nieco przesadzony? - Tak, tak sądzę - potwierdził szef MSZ. Po czym dodał: - Ale uśmiałem się jak norka!

Podczas wizyty w Nowym Jorku, Waszczykowski mówił, że polscy dyplomaci odbyli w ostatnich miesiącach spotkania m.in. z przedstawicielami karaibskiego "San Escobar". Szef MSZ w USA szukał poparcia dla Polski, starającej się o niestałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

d3x7dxu

Podziel się opinią

Share

d3x7dxu

d3x7dxu
Więcej tematów