Trwa ładowanie...

"Tylko nie mów nikomu". Chcą pozbawić kardynała Honorowego Obywatelstwa po filmie Sekielskiego

Kolejne echa filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu". Do Rady Miejskiej Wrocławia wpłynęła petycja ws. odebrania kard. Henrykowi Gulbinowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta.

"Tylko nie mów nikomu". Chcą pozbawić kardynała Honorowego Obywatelstwa po filmie SekielskiegoŹródło: Agencja Gazeta, fot: Mieczyslaw Michalak
d3qrrv8
d3qrrv8

Wniosek to efekt publikacji filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu". Kardynał Henryk Gulbinowicz został w nim przedstawiony jako osoba kryjąca działania pedofilskie byłego wrocławskiego księdza Pawła K., skazanego na gwałt i molestowanie chłopców.

Dodatkowo w procesie w 2005 r. poręczył za duchownego-pedofila osiem dni po jego zatrzymaniu. Działania byłego metropolity Archidiecezji Wrocławskiej przedstawiono również w raporcie Fundacji "Nie lękajcie się".

Na platformie z petycjami obywatelskimi avaaz.org widnieje pismo skierowane do Przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia Jarosława Charłampowicza. Autorzy domagają się odebrania kardynałowi tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia.

Zobacz także: Marianin w Licheniu molestował Saramonowicza. „Księża tworzyli tam siatkę pedofilską”

"Osoba, która nie współpracuje z organami ścigania i doprowadza do kolejnych zbrodni dokonywanych na niewinnych dzieciach nie zasługuje na tak zaszczytne wyróżnienie" - brzmi uzasadnienie autorów. Organizatorzy liczą na 2000 podpisów. Mają już ponad połowę.

d3qrrv8

"Pokażmy, że Wrocław stoi po stronie ofiar, a nie sprawców. Ofiar, które stały się nimi poprzez postawę kardynała Gulbinowicza, ofiar które mówią: 'On był silniejszy. (…) Śmiał się z mojej bezradności'. Tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia dla duchownego obraża ofiary i obraża nas mieszkańców tego miasta" - czytamy dalej w opisie petycji.

Film Tomasza i Marka Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele premierowo pokazała Telewizja WP. Emisje w piątek o godz. 23 i w niedzielę o 24.

Telewizja WP jest dostępna naziemnie na ósmym multipleksie (MUX8), na platformie NC+ (kanał: 73) oraz w kablówkach, m.in.: UPC (kanał 116/158), Vectra (128), Multimedia (38), Netia (30), Inea (28), Toya (25) i wielu innych.

Źródło: avaaz.org

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3qrrv8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qrrv8
Więcej tematów