PolskaTylko 30% alkoholików uzyskuje fachową pomoc

Tylko 30% alkoholików uzyskuje fachową pomoc

Tylko 30% zarejestrowanych alkoholików ma możliwość skutecznej i nowoczesnej terapii odwykowej. Powodem są braki lokalowe i kadrowe placówek odwykowych. Pomocą należy objąć 10 razy więcej osób z rodzin uzależnionych niż obecnie.

Te dane pochodzą z rządowego sprawozdania dotyczącego realizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w 1999 r. Sprawozdanie przyjęły w środę sejmowe komisje: Rodziny, Zdrowia i Polityki Społecznej.

Posłowie byli najbardziej zainteresowani negatywną - ich zdaniem - rolą mediów publicznych w kreowaniu sprzyjającego klimatu dla picia. Tadeusz Cymański (AWS) uważa, że telewizja publiczna powinna zaangażować się bardziej w kierowanie do młodzieży przesłania o szkodliwych skutkach picia alkoholu.

Antoni Szymański (AWS) zastanawiał się, dlaczego więcej programów jest kierowanych przeciw przemocy w rodzinie, a nie przeciw przemocy na ulicy. Ponad 300 tys. dzieci żyje w piekle - powiedział Jerzy Mellibruda, szef Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jedynie 60 tys. dzieci z rodzin alkoholików otrzymuje pomoc w placówkach socjoterapeutycznych.

Sprawozdanie podaje, że w Polsce żyje ok. 3-4 mln osób w rodzinach, w których z powodu powtarzającej się nietrzeźwości dochodzi do przemocy, zaniedbań, ubóstwa i demoralizacji.

Spożycie alkoholu od 1995 r. utrzymuje się na podobnym poziomie. Po trunki sięga jednak coraz więcej młodzieży. Autorzy sprawozdania uważają, że propagowanie picia alkoholu jest zaadresowane prawie wyłącznie do młodzieży. Szacuje się, że rocznie z powodu alkoholizmu Polska traci ok. 30-36 mld zł.(jd)

alkoholicypomocterapia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)