"Tygodnik Solidarność" ma 25 lat
"Tygodnik Solidarność" - pismo NSZZ
"Solidarność", ukazuje się już od ćwierć wieku. 3 kwietnia minie
25 lat od ukazania się pierwszego numeru pisma, zwanego "Tysolem",
które wydaje Komisja Krajowa związku.
31.03.2006 21:30
Pierwszym redaktorem naczelnym pisma był Tadeusz Mazowiecki, który osiem lat później został pierwszym polskim niekomunistycznym premierem po II wojnie światowej.
Do wprowadzenia stanu wojennego ukazało się 37 numerów tygodnika, każdy w nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy. Po wprowadzeniu 13 grudnia 1989 r. stanu wojennego wydawanie pisma zawieszono, niektórzy jego dziennikarze zostali internowani i aresztowani. Kolejny numer wyszedł 2 czerwca 1989 r. po ponownym zarejestrowaniu zdelegalizowanej w 1981 r. "Solidarności".
Odtąd "Tysol" ukazuje się do dziś jako tygodnik opinii o charakterze społeczno-politycznym. W rocznicowym tygodniu Tysol ukaże się z numerem 915. Kolejnymi naczelnymi pisma byli Jarosław Kaczyński (w latach 1989-90), następnie Andrzej Gelberg (1991-2002 r.), od stycznia 2002 - Jerzy Kłosiński. Nadal jest to pismo Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Kłosiński uważa, że za jego pismem stoi wieloletnia legenda, która wynika przede wszystkim z misji jaką zawsze spełniało. W roku 1981 polegała ona na przełamywaniu monopolu na informacje w oficjalnym obiegu prasy i na formowaniu polityki NSZZ Solidarność. I to zaangażowanie, bo redakcji zawsze chodziło o kultywowanie ideałów Sierpnia, było wyrażane także przez ostatnie 17 lat - dodał. Jego zdaniem zasadniczy nurt pisma stanowi obecnie problematyka pracownicza.
Niebawem z okazji 25-lecia "Tysola" ukaże się książka reportażowa "Ludzie Tygodnika Solidarność", opisująca historią pisma i biografie ludzi mających wpływ na jego oblicze. Oprócz sylwetek redaktorów naczelnych będzie przedstawieni w niej zostaną także wybitni współpracownicy pisma, m.in. Zbigniew Herbert czy Tomasz Strzembosz.