"Tydzień Mózgu" w Warszawie i Krakowie
Jakie są psychofizjologiczne różnice między
"rannymi ptaszkami" i "nocnymi markami", jak mózg reaguje w
trakcie zachowań seksualnych oraz jak miłość macierzyńska
kształtuje mózg dziecka - to niektóre z zagadnień, jakie zostaną
poruszone podczas rozpoczynającego się w poniedziałek w Warszawie
i Krakowie "Tygodnia Mózgu".
11.03.2005 18:15
Wykłady wygłoszą najwybitniejsi polscy specjaliści w zakresie neurobiologii, biologii, biochemii, radiologii, psychologii, psychiatrii, robotyki, biocybernetyki, inżynierii i optyki biomedycznej oraz weterynarii.
Dwa polskie miasta przyłączą się tym samym do światowych obchodów "Tygodnia Mózgu" ("Brain Awareness Week"), w których udział wezmą także m.in. Australia, Chiny, Czechy, Francja, Niemcy, Indie, Iran, Liban, Maroko, Pakistan, Rosja, RPA, Szwecja, Uganda i Wielka Brytania.
Wykłady odbędą się w warszawskim Pałacu Staszica - siedzibie Polskiej Akademii Nauk, oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Organizatorami "Tygodnia Mózgu" w Warszawie są Polskie Stowarzyszenie na rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA oraz Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego, w Krakowie zaś - Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika. Sponsorami przedsięwzięcia są Ministerstwo Nauki i Informatyzacji oraz organizacja The European DANA Alliance for the Brain.
"Tydzień Mózgu" obchodzony będzie w Polsce po raz siódmy. Jego celem jest szerzenie wiedzy na temat układu nerwowego, zapoznanie opinii publicznej z problemami badawczymi, nad którymi pracują obecnie neurobiolodzy i neurolodzy, oraz wskazanie potrzeby tych badań ze względu na rosnącą liczbę zachorowań na choroby układu nerwowego.
W ubiegłym roku w obchodach "Tygodnia Mózgu" wzięło na świecie udział 1,7 tys. naukowców z 57 krajów.