ŚwiatTwórcy sfinansują samorządy?

Twórcy sfinansują samorządy?

Zdaniem wicepremiera i ministra finansów
Grzegorza Kołodki, postulowane przez niego zniesienie ulg
podatkowych dla twórców pomoże w wykorzystaniu środków pomocowych
z Unii Europejskiej.

Kołodko wyjaśnił na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli, że zniesienie zasady 50-procentowych kosztów uzyskania od honorariów i tym samym prawa do płacenia o połowę niższego podatku pozwoli przekazać samorządom zaoszczędzone dzięki temu 5,6 mld złotych rocznie już w 2006 roku.

Wicepremier przekonywał, że wzmocni to zdolność samorządów do współfinansowania programów strukturalnych, które wspiera Unia pod warunkiem, że część ich kosztów pokrywa się ze środków własnych.

"Zamierzam konsekwentnie wnioskować o likwidację wszystkich ulg przedmiotowych i podmiotowych w podatku od dochodów osobistych z wyjątkiem wspólnego opodatkowania małżonków czy osób samotnie wychowujących dzieci" - powiedział Kołodko, który uczestniczył tego dnia po raz pierwszy w Radzie ministrów finansów UE w Brukseli.

"Jeśli chodzi o twórców i ich działalność, instrumenty mają być zmienione i - takie są propozycje - nie będzie 50-procentowych kosztów uzysku, natomiast od części dochodów mieliby płacić podatek taki, jak liniowy dla przedsiębiorców, 19-procentowy" - tłumaczył.

"Przy naszych szacunkach być może wyjdą na tym lepiej, natomiast skończymy z fikcją, że ktoś ze względu na miejsce zatrudnienia wykonuje niby tak zwaną pracę twórczą, nie mającą nic wspólnego z pracą twórczą i praktycznie płaci połowę podatków tych, które płacimy wszyscy" - podkreślił wicepremier.

Na wątpliwości dziennikarzy, którzy sami płacą niższe podatki od honorariów, ostrzegł: "Jeśli chcecie doprowadzić do katastrofy finansowej, to niech każdy walczy o swoje. Ja w zeszłym roku wydałem 10 książek, mam tzw. koszty uzysku i wiem, jakie koszty ponoszę".

"Albo każdy będzie walczył o swoje przywilejki i będziemy sobie budować coraz wyższe płoty i kupować kolejne brytany, żeby nas nie napadli i nie okradli, albo zrezygnujemy z pewnych przywilejów, ale dzięki temu samorządy terytorialne będą miały znacznie więcej pieniędzy, które będą podwojone lub potrojone, to wszystko w kombinacji ze środkami strukturalnymi z Unii Europejskiej, i Polska będzie się stawała piękniejszym, lepiej funkcjonującym i szybciej rozwijającym się krajem" - przekonywał Kołodko.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)