Trwa ładowanie...
d3h5qvr
13-07-2006 06:52

TVP złoży wniosek o koncesję dla kanału TVP Historia

Zarząd TVP zdecydował w środę, że złoży do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wniosek o przyznanie koncesji dla TVP Historia.

d3h5qvr
d3h5qvr

Nowy kanał tematyczny miałby ruszyć na początku przyszłego roku.

Pełnomocnikiem zarządu do spraw związanych z uruchomieniem kanału został Artur Dmochowski. Jak wyjaśnia, priorytetowym zadaniem nowego kanał jest "odkłamywanie historii, niezbędne po zniszczeniach dokonanych w latach PRL-u" oraz pogłębianie i upowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat historii, a przede wszystkim historii Polski.

Audycje emitowane w TVP Historia mają powstawać nie tylko w oparciu o zasoby archiwalne TVP, ale też o materiały zgromadzone m.in. w Instytucie Pamięci Narodowej, ośrodku Karta oraz Instytucie im. Generała Sikorskiego w Londynie. TVP Historia zamierza aktywnie współpracować z tego rodzaju instytucjami nie tylko przy realizacji programów, ale także w debatach na temat historii, współorganizując konferencje, występując jako inicjator publikacji i projektów edukacyjnych.

Program TVP Historia ma być niekodowany oraz dostępny za pośrednictwem internetu. Na antenie nowego kanału pojawić mają się takie pasma programowe jak np.: Tajemnice historii, Historia religii, pasmo archeologiczne, pasma poświęcone poszczególnym etapom dziejów Polski czy historia techniki.

d3h5qvr

TVP Historia chce przede wszystkim emitować filmy dokumentalne, a także materiały archiwalne, wywiady, reportaże, a także m.in. filmy fabularne, seriale dokumentalne oraz magazyny informacyjno-publicystyczne.

Symbolami stacji mają być dwa cykle, które być może przed premierą w TVP Historia będą wcześniej prezentowane przez główne anteny - magazyn pod roboczym tytułem "Z archiwów bezpieki" oraz magazyn "Nowości historii".

Początkowo TVP Historia nadawać będzie przez 14 do 16 godzin na dobę w dni powszednie (od godz. 10. do godz. 24.) oraz przez 16 godzin w weekendy (od 8. do 24.).

„Kanał tematyczny jest miejscem na pogłębienie tematu, spłaszczonego w zwykłej telewizji, dlatego w TVP Historia skoncentrujemy się na rozmowie i dyskusji, często z udziałem publiczności i przede wszystkim profesjonalnych historyków. Chciałbym, aby program tworzyli ludzie kochający historię, specjaliści i naukowcy. Jeszcze nie jest to ustalone, ale już teraz myślimy nad takimi osobowościami jak prof. Andrzej Paczkowski, historyk Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Tomasz Gąsowski, redaktor czasopisma historycznego „Arkana” prof. Andrzej Nowak, prof. Włodzimierz Bolecki, a także prof. Władysław Bartoszewski” – mówi Wirtualnemedia.pl Marcin Bochenek, wiceprezes zarządu TVP, odpowiedzialny za projekt TVP Historia.

d3h5qvr

Kanał budowany jest w oparciu o badania preferencji widzów, które wskazują m.in., że większość widzów (56 proc.) uważa, iż telewizja nadaje za mało programów historycznych; więcej widzów zainteresowanych jest filmami historycznymi i wojennymi niż np. erotycznymi czy westernami. Ponad połowa ankietowanych ogląda programy historyczno-dokumentalne (51 proc.). To niemal tyle, ile ogląda programy sportowe (53 proc.), a więcej niż publicystyczne (49 proc.) i telenowele (45 proc.). Ponadto 15,3 proc. widzów chętnie oglądałoby programy historyczno-dokumentalne, "ale aktualna oferta telewizji w tym zakresie jest niewystarczająca".

Artur Dmochowski był kierownikiem Redakcji Publicystyki TVP Kraków, dyrektorem programowym TV Wisła, redaktorem "Nowego Dziennika" w Nowym Jorku, redaktorem naczelnym tygodnika "Czas Solidarności". Ostatnio, w latach 2000-2006 pełnił funkcję radcy w Ambasadzie RP w Rzymie.

TVP otrzymała już koncesje na kanały: TVP Sport i TVP Rozrywka. W kolejce po koncesję czekają ponadto kanały TVP Film i TV Białoruś. Obecnie TVP nadaje jeden kanał tematyczny - TVP Kultura.

d3h5qvr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h5qvr
Więcej tematów