Trwa ładowanie...
d2t66a8
tvp
13-07-2007 08:00

TVP: Nowy budynek na nowy rok


Nowy budynek redakcyjno - biurowy Telewizji Polskiej (tzw. budynek
B), którego budowa trwa z przerwami już wiele lat, powinien zostać
ukończony do końca roku.

d2t66a8
d2t66a8

Prawie rok temu, gdy wznowione zostały prace na budowie, mówiło się, że obiekt zostanie przekazany do użytku we wrześniu br. Teraz wiadomo już, że termin ten nie będzie dotrzymany. Powodem są zdarzenia, których nie dało się przewidzieć przed podpisaniem umowy z konsorcjum czterech firmy, które obecnie realizują prace budowlane.

- Główne przyczyny trudności w procesie budowy, to trudna sytuacja na rynku budownictwa oraz skomplikowana realizacji inwestycji, która została pozostawiona w stanie surowym zamkniętym przez poprzednich czterech wykonawców - mówi nam Katarzyna Twardowska z Wydziału Rzecznika Prasowego TVP.

Budowa tego obiektu ma bowiem długą historię. Prace rozpoczęły się już w 2001 roku, a realizowało je wtedy konsorcjum złożone z czterech firm: Pia Piasecki (główny wykonawca), Modzelewski & Rodek, Mostostal Płock i Eljako - Al. W listopadzie 2002 roku TVP rozwiązała jednak umowę z firmą Pia Piasecki, bowiem spółka zbankrutowała i porzuciła plac budowy.

Po upadłości głównego wykonawcy przeprowadzono przetargi na niektóre prace m.in. budowę konstrukcji, elewację, zabezpieczenie budynku. Nowe roboty budowlane rozpoczeły się jednak dopiero w sierpniu zeszłego roku. Od tamtego czasu realizuje je nowe konsorcjum, w którego skład wchodzą: Mostostal Warszawa S.A., Acciona Infraestructuras S.A. z Madrytu, Technoinstal - Zakład Instalacji Sanitarnych i Budowlanych z Piastowa oraz Biuro Projektów Architektonicznych i Budowlanych A i B Sp. z o.o. z Warszawy.

d2t66a8

W listopadzie zeszłego roku budowie przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli, która uznała, że w latach 1996-2006 niewłaściwie planowano nakłady finansowe na budynek B, a przy wyborze wykonawców robót naruszane zostały przepisy. NIK zarzucił władzom TVP także zbyt długi okres realizacji inwestycji (trwa w sumie od 1998 roku) oraz nieprawidłowości finansowe, które opiewają na kwotę 53 mln zł. Zarzuty Izby dotyczyły okresów, gdy prezesami TVP byli: Ryszard Miazek, Robert Kwiatkowski i Jan Dworak.

Obecnie inwestycja zaawansowana jest w 40 procentach. Pomimo trudności, roboty postępują jednak szybko, a ewentualne opóźnienia są eliminowane. - Jest wspólne założenie TVP i wykonawcy, żeby te pracy zostały jak najszybciej ukończone - mówi nam Marcin Bochenek, członek zarządu TVP, odpowiedzialny m.in. za inwestycje. Jak tłumaczy, zarząd nie chce dokładnie precyzować terminu finalizacji robót przy obiekcie. - Liczymy, że do końca tego roku inwestycja ta zostanie zakończona - podkreśla jednak.

Budynek B będzie liczył 14 kondygnacji. Powierzchnia użytkowa obejmuje około 11 tys. m kw. W obiekcie będą się mieścić m.in.: redakcje TVP1, TVP2 i TV Polonia, Biuro Zarządu i Spraw Korporacyjnych, Biuro Programowe, Biuro Reklamy, Biuro Marketingu i Promocji, Biuro Współpracy Międzynarodowej i Handlu oraz Biuro Prawne. Znajdzie się tam także otwarte studio telewizyjne dla programów z udziałem publiczności, studio newsowe i małe studio publicystyczne.

d2t66a8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t66a8
Więcej tematów