PolskaTusk: wyczyścimy kraj i internet z hazardu

Tusk: wyczyścimy kraj i internet z hazardu

- Chcemy uwolnić internet od przestępczych zachowań i zdelegalizować salony z automatami do gry - zapowiedział Donald Tusk po spotkaniu z szefami klubów i kół poselskich, na którym dyskutowano o ustawie dotyczącej hazardu.

Tusk: wyczyścimy kraj i internet z hazardu
Źródło zdjęć: © wp.pl

- Celem ustawy jest delegalizacja automatów do gry i salonów do gry. Chcemy, aby hazard w Polsce był zamknięty w strefach, gdzie będzie monitoring i kontrola. Takimi strefami będą kasyna - powiedział premier.

- Zapowiadałem, że propozycje rządowe będą szły w stronę delegalizacji części przemysłu hazardowego, ochrony przed nim nieletnich, zwiększenia podatków w branży hazardowej - przypomniał szef rządu.

Donald Tusk dodał, że ustawa będzie przewidywać też zakaz wideoloterii. Zakazy jednak nie będą dotyczyć totalizatora sportowego i zakładów wzajemnych.

- Chcemy także uwolnić internet od takich zachowań przestępczych jak pornografia dziecięca, handel narkotykami czy twardy hazard - dodał Tusk.

Premier poinformował, że we wtorek będzie przyjęty projekt pierwszej ustawy, która do 30 listopada trafić ma na biurko prezydenta.

Tusk wyraził nadzieję, że w przeciągu kilkunastu miesięcy powinno zacząć się "czyszczenie" Polski z przestępczych części hazardu, a w przeciągu kilku lat taki hazard powinien w ogóle zaniknąć.

Premier powiedział też, że szefowie klubów parlamentarnych przychylnie przyjęli większość rozwiązań rządowych projektów ustawy o grach losowych.

- Przyjęto właściwie bez jakiś zasadniczych wątpliwości, wszystkie te podstawowe, fundamentalne zasady, jakie chcemy przyjąć, a więc: zwiększenie opłat, delegalizację tego twardego hazardu, głównie automatowego, niedopuszczenie wideoloterii na polski rynek - powiedział Tusk.

Jest także zgoda na ograniczenie możliwości rozwoju kasyn, tak żeby - mówił premier - "nie było ich za dużo w Polsce (...) tak, żeby hazard nie plenił się poprzez mnożenie kasyn".

Premier dodał, że zaakceptowana przez szefów sejmowych klubów została też propozycja zakazu hazardu w internecie, z wyłączeniem zakładów wzajemnych. - Tu mam wrażenie uzyskaliśmy taki wstępny konsensus - powiedział szef rządu. Chociaż - zastrzegł - liderzy polityczni zarezerwowali sobie prawo do ewentualnego zgłaszania poprawek.

Wcześniej wicepremier Waldemar Pawlak powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że podatki związane z hazardem wzrosną radykalnie.

Rano sejm wybrał skład komisji śledczej ds. wyjaśnienia tzw. afery hazardowej. Pracować w niej będą posłowie PO: Mirosław Sekuła, Jarosława Urbaniak i Sławomir Neumann; PiS - Beata Kempa i Zbigniew Wassermann; Lewicy - Bartosz Arłukowicz i PSL - Franciszek Stefaniuk.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)