Tusk przy granicy rosyjskiej. Zabrał głos ws. przymusowych wysiedleń
Premier Donald Tusk zapewnił, że w ramach projektu Tarcza Wschód nie będzie przymusowych wysiedleń. Inwestycja ma zwiększyć bezpieczeństwo wschodnich regionów Polski.
Podczas sobotniego briefingu w pobliżu wsi Dąbrówka, premier Donald Tusk podkreślił, że projekt Tarcza Wschód nie przewiduje przymusowych wysiedleń. Jak zaznaczył, inwestycja ma na celu poprawę bezpieczeństwa w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim. - A więc będzie się też tu w konsekwencji lepiej żyło - dodał premier.
Tarcza Wschód - największy projekt w Europie
Premier Tusk zwrócił uwagę, że choć umocnienia mogą nie wydawać się imponujące, to projekt Tarcza Wschód jest największym tego typu przedsięwzięciem w Europie po 1945 roku. - To nie są wieżowce, ale to już są kilometry tych instalacji - zaznaczył.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tarcza Wschód, przygotowana przez MON i Sztab Generalny WP, obejmuje budowę umocnień, przeszkód terenowych i infrastruktury wojskowej na granicach z Rosją i Białorusią. Projekt zakłada także rozwój systemów rozpoznania i wykrywania zagrożeń oraz rozmieszczenie systemów antydronowych.
Bezpieczeństwo i stabilność
Premier podkreślił, że wszystkie plany dotyczące granicy wschodniej i północnej mają na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa oraz realne wzmocnienie stabilności regionu. - Całość Tarczy Wschód to będzie projekt bez precedensu - powiedział Tusk.
Projekt Tarcza Wschód obejmuje odcinek ok. 800 km i ma na celu budowę wysuniętych baz, węzłów logistycznych oraz magazynów. Inwestycja ma przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców wschodnich regionów Polski.
Podczas wizyty w Dąbrówce premier Tusk podkreślił znaczenie projektu dla bezpieczeństwa kraju, zaznaczając, że jest to największe przedsięwzięcie tego typu w historii Europy po 1945 roku. Projekt ma na celu nie tylko ochronę granic, ale także rozwój infrastruktury wojskowej i cywilnej w regionie.
Źródło: PAP