Trwa ładowanie...
09-12-2011 13:05

"Tusk powinien uczyć się dyplomacji od Camerona"

Szef klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk uważa, że premier Donald Tusk zamiast zgadzać się na narzucone przez Berlin rozwiązania w sprawie ratowania strefy euro, powinien uczyć się unijnej dyplomacji od szefa brytyjskiego rządu Davida Camerona.

"Tusk powinien uczyć się dyplomacji od Camerona"Źródło: AFP, fot: Carl Court
d5hckcl
d5hckcl

Mularczyk, odnosząc się do wyników szczytu UE, powiedział, że nie ma żadnych powodów, aby Polacy spłacali gigantyczny dług za kraje strefy euro, które tak jak Grecja, przez wiele lat żyły ponad stan. "Jest to wbrew interesowi polskich obywateli i całego narodu" - powiedział Mularczyk.

Według Mularczyka, szczyt UE w Brukseli to niepowodzenie Polski, gdyż ważniejsza z punktu widzenia naszego kraju powinna być obrona polskiego społeczeństwa i suwerenności przed spłacaniem długu, którego - jak zaznaczył - nie zaciągnęło przecież polskie społeczeństwo.

- Bardziej przekonuje mnie stanowisko premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, który mówił, że ważniejsza dla niego jest obrona suwerenności i brytyjskich interesów. Wolałbym bardziej, aby premier Donald Tusk uczył się unijnej dyplomacji od szefa brytyjskiego rządu, a nie od kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która narzuciła nam przyjęte rozwiązania, w wyniku których to polskie społeczeństwo będzie musiało spłacać dług Greków, czy innych krajów żyjących ponad stan - powiedział Mularczyk.

Zaznaczył, że Polska nie będąc członkiem strefy euro, nie jest zobowiązana do spłacania nie swoich długów. - Nie widzę żadnych przesłanek, dla których Polska ma być głównym krajem ratującym strefę euro. Oczekujemy, że premier polskiego rządu podczas negocjacji unijnych będzie przede wszystkim dbał o interesy polskiego państwa, o suwerenność, a nie będzie na Polaków zrzucał koszty spłacania długów krajów eurolandu - podkreślił szef klubu SP.

d5hckcl

Mularczyk zapewnił, że jego klub podczas ratyfikacji przez Sejm paktu fiskalnego krajów UE będzie sprzeciwiał się jakimkolwiek ograniczeniom polskiego rządu i suwerenności polityki budżetowej, które - według niego - de facto będą prowadziły do dalszego ograniczenia polskiej suwerenności.

Po całonocnych negocjacjach przywódcy UE zakończyli rozmowy na szczycie bez porozumienia ws. zmiany traktatu UE. Wobec tego zdecydowali, że nowe zasady dyscypliny finansów publicznych mają być wdrożone umową międzyrządową 17 państw eurolandu oraz 7 innych, w tym Polski. Za brak kompromisu 27 państw UE obwiniany jest Londyn, który zawetował zmiany traktatu UE w celu wzmocnienia zarządzania gospodarczego eurolandu.

17 państw eurolandu oraz kilka innych, w tym Polska, zgodziły się na wdrożenie nowych zasad dyscypliny finansów publicznych (tzw. umowa fiskalna), w tym wprowadzenie automatycznych sankcji dla krajów łamiących limity deficytu i długu publicznego.

Na te zmiany naciskała kanclerz Niemiec Angela Merkel, by zapobiec w przyszłości powtórce kryzysu zadłużenia, który z Grecji rozprzestrzenił się na kolejne kraje eurolandu.

d5hckcl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5hckcl
Więcej tematów