PolskaTusk: nie będę prosił o zniesienie wiz dla Polaków

Tusk: nie będę prosił o zniesienie wiz dla Polaków

Tarcza antyrakietowa, sytuacja w Iraku i
Afganistanie oraz współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa będą
głównymi tematami rozmów premiera Donalda Tuska z prezydentem
Stanów Zjednoczonych George'em W.Bushem. Prawdopodobnie nie
zostanie natomiast poruszony temat wiz dla Polaków.

Tusk: nie będę prosił o zniesienie wiz dla Polaków
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

06.03.2008 | aktual.: 07.03.2008 10:19

Szef polskiego rządu złoży w dniach 9-10 marca wizytę w Stanach Zjednoczonych. Poleci do USA samolotem rejsowym relacji Warszawa-Nowy Jork. 10 marca w Waszyngtonie spotka się m.in. z prezydentem Bushem. Do Polski wróci 11 marca.

Najprawdopodobniej nie zostanie poruszony temat zniesienie wiz dla podróżujących do Stanów Polaków, o co od wielu lat bezskutecznie zabiega nasza administracja. Polacy przyjmowali w ostatnich latach, jako coś upokarzającego, to że polscy politycy jeździli do Waszyngtonu, prosili i dostawali zawsze odmowę. Uważam, że dziś coraz bardziej w interesie amerykańskim leży, żeby odblokować ten wizowy rygor - powiedział Tusk.

Jak dodał, on prezydenta Busha, nie będzie prosił o nadzwyczajne kroki w sprawie wiz dla Polaków. Jestem przekonany, że w najbliższych miesiącach polscy obywatele będą spełniali te bardzo wysokie wymagania, jeśli chodzi o procedury wizowe i bez nadmiernych nacisków z naszej strony, problem sam ulegnie rozwiązaniu - ocenił Tusk.

Nasza pozycja, szczególnie w Unii Europejskiej nie stawia nas w roli petenta, który musi jakiekolwiek państwo prosić o zwolnienie z rygorów wizowych. Polacy dla nikogo nie są dzisiaj zagrożeniem, wiele państw europejskich raczej bije się o Polaków na swoim rynku pracy, a nie stawia blokady. Amerykanie też to zrozumieją prędzej, czy później - powiedział premier.

Objęcie danego kraju programem ruchu bezwizowego zależy w USA od decyzji Kongresu. Na podstawie zeszłorocznej ustawy, zapowiedziano zniesienie wiz dla obywateli krajów, w których odsetek odmów wiz przez konsulaty amerykańskie nie przekracza 10%. Jest to niższa bariera niż przed ustawą - wynosiła ona 30% odmów - ale wciąż za wysoka dla Polski. W ubiegłym roku odmówiono wiz ponad 20 procentom obywateli Polski; we wcześniejszych latach wskaźnik ten wynosił w Polsce ponad 30%.

Poniżej bariery 10% zeszło natomiast kilka innych krajów Europy Środkowowschodniej, m.in. Czechy i Estonia, które będą miały wkrótce zniesiony obowiązek wizowy. W Polsce procent odmów wiz przez konsulaty USA spada, ale wolno - między 2006 a 2007 r. z 26 do 25%, w tym roku wyniesie zapewne około 22%.

Czwartkowe spotkanie prezydenta z premierem trwało nieco ponad godzinę.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)