PolskaTusk: należy oddać hołd żołnierzom Armii Czerwonej

Tusk: należy oddać hołd żołnierzom Armii Czerwonej

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk uważa, że w przygotowywanej uchwale Sejmu z okazji 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej, powinien znaleźć się zapis oddający hołd poległym na polskich ziemiach żołnierzom Armii Czerwonej.

30.03.2005 | aktual.: 30.03.2005 15:22

Przyjęcia takiej uchwały chce marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz. W połowie marca powiedział, że jego zdaniem, świetną do tego okazją będzie posiedzenie Izby zaplanowane na 5-6 maja.

Tusk uczestniczył w gdańskim Dworze Artusa w debacie pod hasłem "Gdańsk 1945. Koniec wojny - Gdańsk 2005". Dyskusja zorganizowana została z okazji 60. rocznicy zakończenia działań wojennych w mieście.

Mam nadzieję, że w uchwale Sejmu, jak i w rozmowach w Moskwie w maju, znajdzie się czas i miejsce w naszej pamięci i refleksji, dla hołdu poległym żołnierzom Armii Czerwonej, o czym w Polsce często zapominamy, a o tym zapominać nie wolno - powiedział dziennikarzom Tusk.

Szef PO liczy na to, że treść uchwały Sejmu upamiętniającej 60. rocznicę zakończenia II wojny światowej nie stanie się pretekstem do "politycznej bijatyki" ze strony "radykalnych" polityków prawicowych i lewicowych.

Zdaniem Tuska, polskie stanowisko dotyczące zakończenia II wojny światowej powinno być "jednoznaczne i możliwie solidarne" i takie powinien przedstawić w maju prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas uroczystości w Moskwie z okazji 60. rocznicy końca wojny.

W tej solidarności pamięci powinno być miejsce na dwa twarde stanowcze stwierdzenia: nie ma zgody ze strony polskiej na zakłamywanie historii i lekceważenie przez stronę rosyjską tragedii katyńskiej oraz próby usprawiedliwienia paktu Ribbentrop-Mołotow przez prezydenta Putina. Z drugiej strony my, Polacy, powinniśmy dać temu wyraz, że zakończenie wojny było możliwe także dzięki śmierci na polskich ziemiach żołnierzy Armii Czerwonej - wyjaśnił Tusk.

Zdaniem Tuska, podkreślanie prawdy historycznej, jaką jest kwestia odpowiedzialności za wybuch II wojny światowej, to "najlepsza tarcza i ochrona Europy i świata", aby uniknąć w przyszłości podobnych konfliktów.

Musimy z całą mocą przypominać, że nie tylko hitlerowskie Niemcy, ale również sowiecka Rosja, była sprawcą II wojny światowej. Kiedy słyszymy słowa usprawiedliwiające pakt Ribbentrop- Mołotow, to nie tylko jako Polacy, ale też i Europejczycy, musimy niezmiennie przypominać, że to porozumienie nazizmu i bolszewizmu zgotowało największą tragedię w dziejach świata - powiedział Tusk w trakcie debaty w Gdańsku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)