Trwa ładowanie...
d235kc0
14-09-2011 12:36

Tusk ma się czego bać! PiS goni PO

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w połowie września, na Platformę Obywatelską zagłosowałoby 33% badanych. Z kolei na Prawo i Sprawiedliwość głos oddałoby 29% respondentów - wynika z najnowszego sondażu Wirtualnej Polski. Po raz pierwszy badanie sondażowe zostało zrealizowane przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.

d235kc0
d235kc0

Przeczytaj też: Komentarz Wiesława Dębskiego - Szokująca zmiana notowań PO i PiS Komentarz Łukasza Warzechy - PiS może wygrać wybory?

Trzeci w rankingu jest Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który chce głosować 12% Polaków. Z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe może liczyć na głosy 6% z nas.

Według sondażu poza parlamentem znalazłby się za to: Ruch Poparcia Palikota z 4-procentowym poparciem, Polska Jest Najważniejsza, na którą chce głosować 1% ankietowanych oraz Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - również 1%. Z zerowym poparciem do sejmu nie trafią także: Polska Partia Pracy, Prawica Rzeczypospolitej oraz Nasz Dom Polska-Samoobrona Andrzeja Leppera.

14% wyborców jeszcze nie wie, na kogo odda swój głos.

Jak Polacy oceniają we wrześniu premiera Donalda Tuska i jego rząd? Z aprobatą o pracy premiera wypowiada się obecnie blisko połowa (48%) wyborców. Negatywnie ocenia ją nieco mniej, bo 44% ankietowanych. Gabinet premiera dobrze ocenia 41% Polaków, złe zdanie ma o rządzie połowa badanych.

d235kc0

Wirtualna Polska zapytała badanych również o ocenę działalności prezydenta Bronisława Komorowskiego. Dobrze o prezydencie wypowiada się ponad połowa Polaków (59%), źle ocenia go blisko jedna czwarta (23%) badanych.18% ankietowanych nie ma wyrobionego zdania na temat urzędującego prezydenta.

Jedna piąta Polaków (21%) pozytywnie ocenia działania sejmu. Blisko dwie trzecie badanych (64%) ocenia pracę parlamentarzystów negatywnie.

Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 13 września. Zrealizował je Instytut Badania Opinii Homo Homini. Badanie preferencji politycznych prowadzone jest metodą metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI - Computer Aided Telephone Interview) na probie losowo-kwotowej stanowiącej liczebną reprezentację cech demograficznych dla ogółu pełnoletnich mieszkańców Polski z zachowaniem rozkładów terytorialnych (dane wg GUS). Wielkość próby to przynajmniej 1067 jednostek w jednym pomiarze.

Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska

d235kc0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d235kc0
Więcej tematów