Tusk "jedynką" na prestiżowej liście - to już zatwierdzone
Donald Tusk z "jedynką", Małgorzata Kidawa-Błońska z "dwójką", a Jacek Rostowski z "trójką" - to oni otworzą warszawską listę PO w jesiennych wyborach parlamentarnych; taki kształt list zatwierdziła Rada Regionu Mazowieckiego Platformy Obywatelskiej.
Kolejne miejsca na liście warszawskiej zajmą: posłanka Joanna Fabisiak, wicemarszałek województwa mazowieckiego Marcin Kierwiński oraz b. minister sprawiedliwości Andrzej Czuma.
Na numerach 7-10 znaleźli się kolejno: Ligia Krajewska (warszawska radna), Marcin Święcicki (b. prezydent Warszawy, działacz Unii Wolności i Partii Demokratycznej), Lech Jaworski (stołeczny radny) oraz Roman Kosecki z "dziesiątką", co ma nawiązywać do jego piłkarskiej przeszłości.
Poza pierwszą dziesiątką
Pewnym zaskoczeniem jest dopiero siedemnaste miejsce na liście rzecznika klubu PO Krzysztofa Tyszkiewicza. - Mamy wielu dobrych kandydatów, trudno zmieścić wszystkich w pierwszej dziesiątce - skomentował to Tyszkiewicz. Podkreślił jednocześnie, że kształt listy może zmienić jeszcze zarząd krajowy partii lub Rada Krajowa PO.
Również inni posłowie kończącej się kadencji: Tadeusz Ross, Alicja Dąbrowska i Michał Szczerba znaleźli się poza pierwszą dziesiątką (mają miejsca kolejno trzynaste, czternaste i piętnaste). Ostatnie miejsce na liście warszawskiej ma Leszek Jastrzębski - poseł od 2009 roku, który mandat objął po eurodeputowanej Jolancie Hibner.
W nieoficjalnych rozmowach politycy PO podkreślają, że możliwe są jeszcze transfery spoza PO na prestiżową listę warszawską. Na "giełdzie" nazwisk w PO wymienia się w tym kontekście m.in. Dariusza Rosatiego.
Kopacz w Radomiu, Pitera w Płocku
Minister zdrowia Ewa Kopacz będzie "jedynką" w Radomiu, pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją Julia Pitera - w Płocku, a szef regionu Andrzej Halicki - w tzw. wianuszku warszawskim (dostał miejsce po Bronisławie Komorowskim). Listę w Siedlcach otworzy Czesław Mroczek.
Do senatu wystartują z Warszawy m.in. obecni senatorowie: Marek Rocki (Mokotów, Ursynów, Wawer, Wilanów) i Barbara Borys-Damięcka (Białołęka, Bielany, Śródmieście, Żoliborz).
Prawdopodobnie na Pradze PO nie wystawi swojego kandydata na senatora, a poprze b. lidera SdPl Marka Borowskiego - poinformował po posiedzeniu Rady Tyszkiewicz. Decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma.
W okręgu obejmującym m.in. Bemowo, Ochotę i Wolę PO wystawi do Senatu Izabellę Cywińską-Michałowską - dyrektor artystyczną Teatru Ateneum, b. minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
Obecny senator Łukasz Abgarowicz ma startować z okręgu obejmującego powiaty: grodziski, otwocki, piaseczyński i pruszkowski. Adwokata Aleksandra Pocieja PO obsadziła w okręgu składającym się m.in. z powiatów warszawskiego zachodniego i wołomińskiego.
Z Płocka wystartuje senator Eryk Smulewicz, z Radomia - b. senator PO Andrzej Łuczycki, a z Siedlec - wicestarosta Marta Sosnowska.
Listy kandydatów PO w jesiennych wyborach muszą jeszcze zatwierdzić zarząd i rada krajowa partii, ta ostatnie zbierze się najprawdopodobniej 11 czerwca.