Tusk i Sarkozy politykami roku 2008
Miano polityka roku 2008 w opinii Polaków
należy się premierowi Donaldowi Tuskowi (18%). Z kolei wśród
zagranicznych polityków tytuł ten przypadł prezydentowi Francji
Nicolasowi Sarkozy'emu (12%) - wynika z sondażu CBOS.
W rankingu krajowym na drugim miejscu, z liczbą głosów o połowę mniejszą od premiera plasuje się minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (9%).
Trzecie i czwarte miejsce zajmują obecny i były prezydent. Na Lecha Kaczyńskiego głosy oddało 6% badanych, a Lecha Wałęsę 3%.
Na kolejnych pozycjach plasują się: Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski (po 2%), Waldemar Pawlak, Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot , Władysław Bartoszewski , Marek Borowski, Zbigniew Ziobro (po 1%).
6% badanych oddało swój głos na łącznie 27 innych polityków.
W opinii 24% Polaków żaden z polityków nie zasłużył na tytuł polityka roku 2008. Taka sama liczba ankietowanych nie miała zdania w tej sprawie.
Badani pytani byli także o wskazanie, któremu z zagranicznych polityków, działających na arenie międzynarodowej, należy się miano polityka roku 2008.
Pierwsze miejsce zajął prezydent Francji Nicolas Sarkozy (12%), a tuż za nim znalazł się prezydent-elekt USA Barack Obama (10%).
Trzecie miejsce zajęła kanclerz Niemiec Angela Merkel, której nazwisko wymieniło 6% badanych.
Za polityka roku uznany został polityczny i duchowy przywódca Tybetu dalajlama (3%), prezydent USA George W. Bush (2%), przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i premier Rosji Władimir Putin (po 1%).
5% ankietowanych zdecydowało się oddać swój głos na innych, zagranicznych polityków.
10% badanych uznało, że żaden z polityków zagranicznych nie zasłużył na tytuł polityka roku. Połowa ankietowanych nie miała w tej kwestii zdania.
Pytanie zadane przez CBOS było otwarte, tzn. badany nie miał przygotowanej listy, ale musiał sam wskazać odpowiedź, bez jakichkolwiek sugestii ze strony pytającego.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (223), przeprowadzono w dniach 4-10 grudnia 2008 roku na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski (N=1011).