PolskaTuryści odpowiedzą za okradanie i niszczenie Muzeum Auschwitz

Turyści odpowiedzą za okradanie i niszczenie Muzeum Auschwitz

• Zagraniczni turyści odpowiedzą za okradanie Muzeum Auschwitz
• Zatrzymano też dwóch Portugalczyków, którzy niszczyli Bramę Śmierci
• To nie pierwsze tego typu zdarzenia

Turyści odpowiedzą za okradanie i niszczenie Muzeum Auschwitz
Źródło zdjęć: © freeimages.com

Za kradzież z byłego niemieckiego obozu Auschwitz izolatorów z ogrodzenia odpowie dwóch turystów, którzy zwiedzali Miejsce Pamięci. Zatrzymano też dwóch Portugalczyków, którzy niszczyli Bramę Śmierci w byłym Birkenau - ujawniła we wtorek Prokuratura Okręgowa w Krakowie.

Obie sprawy prowadzi oświęcimska prokuratura rejonowa.

50-letni Yann P-B. i o rok starszy William H. próbowali ukraść trzy porcelanowe izolatory. Były one elementami ogrodzenia z drutu kolczastego, które w czasie funkcjonowania obozu znajdowało się pod napięciem. Izolatory, jak wszystkie historyczne elementy w byłym obozie, są przedmiotami o szczególnym znaczeniu dla kultury.

Jak podała krakowska prokuratura, mężczyźni nie potrafili wyjaśnić motywów swojego postępowania.

Śledczy zajęli się także sprawą dwóch 17-letnich Portugalczyków, którzy uszkodzili mur głównej bramy w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. W zabytkowych cegłach próbowali wyryć swoje imiona.

Cała czwórka przyznała się do winy i zaproponowała dobrowolne poddanie się karze. Sąd miałby im wymierzyć 1 rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

W minionych kilku latach dochodziło już do podobnych zdarzeń. W 2011 r. na lotnisku w podkrakowskich Balicach funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali małżeństwo z Izraela, które próbowało wywieźć przedmioty zabrane z byłego obozu Birkenau. Para dobrowolnie poddała się karze. Sąd wymierzył im rok i 4 miesiące więzienia w zawieszeniu na 3 lata i po 4,2 tys. zł nawiązki na cel społeczny. Podobnie zakończyła się sprawa niemieckiego nauczyciela, którego krakowski sąd skazał w 2014 r. za to samo przewinienie na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata i 8 tys. zł nawiązki. Sąd zajmuje się również dwoma Anglikami, którzy w ub.r. w byłym Birkenau wygrzebywali z ziemi przedmioty i chowali je do kieszeni.

Najgłośniejsza dotychczas kradzież tego typu wydarzyła się w grudniu 2009 r. Złodzieje ukradli napis "Arbeit macht frei" znad bramy byłego obozu Auschwitz I. Bezpośredni sprawcy, a także Szwed Anders Hoegstroem, który nakłaniał ich do przestępstwa, zostali skazani na kary bezwzględnego więzienia.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,72 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Od 20 lipca Muzeum Auschwitz dostępne jest jedynie dla osób, które przyjechały na ŚDM. Od tego czasu zwiedziły je dziesiątki tysięcy ludzi.

Źródło artykułu:PAP
kradzieżobóz koncentracyjnyniszczenie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)