Tureckie wojska wycofują się z Iraku
Wojska tureckie
rozpoczęły w nocy z czwartku na piątek częściowe wycofywanie z
terytorium północnego Iraku.
Władze w Ankarze jak do tej pory nie potwierdziły informacji o wycofaniu, natomiast w Bagdadzie minister spraw zagranicznych Iraku, z pochodzenia Kurd, Hosziar Zebari powiedział, że wojska tureckie całkowicie opuściły północy Irak.
Wszystkie oddziały tureckie zostały wycofane i powróciły na turecką stronę granicy. Z zadowoleniem odnotowujemy ten krok, sądzimy iż jest to mądra decyzja ze strony Turcji - oświadczył iracki minister.
Informację o wyprowadzaniu części sił lądowych z tych terenów potwierdziły nieoficjalnie wojskowe źródła i media w Ankarze oraz przedstawiciele władz irackiego Kurdystanu. Także dowództwo wojsk USA w Bagdadzie informowało w piątek rano o ograniczonym wycofywaniu oddziałów tureckich z północnego Iraku.
Wiadomość o zakończeniu głównej lądowej ofensywy armii tureckiej przeciwko obiektom separatystów kurdyjskich w północnym Iraku podała jako pierwsza w piątek rano prywatna telewizja turecka NTV.
Natomiast cytowane przez agencję Reutera koła wojskowe w Ankarze informowały - nieoficjalnie - iż część oddziałów wraca z Iraku po spełnieniu postawionych przed nimi zadań. Nie ma mowy natomiast o całkowitym wycofaniu.
Z informacji agencyjnych wynika, że oddziały armii tureckiej opuszczają rejon Zap, na północy Iraku, kontynuują natomiast operacje przeciwko Kurdom w trzech regionach - Hakurk, Rekan i Nerwe - po irackiej stronie granicy.
Od rana w piątek w przygranicznej bazie armii tureckiej w Cukurcy trwały ruchy wojsk. Na miejsce z głębi kraju przerzucane były nowe oddziały, a z frontu do Cukurcy wracały wojska z północy Iraku. Jak podaje Associated Press, w piątek rano do bazy y przybyło 70 wojskowych pojazdów transportowych z żołnierzami i sprzętem bojowym.
Ankara utrzymuje, że w toku trwającej ponad tydzień ofensywy w północnym Iraku zabito co najmniej 237 rebeliantów z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).
W ramach operacji przeciwko Kurdom, przed tygodniem na tereny północnego Iraku wkroczyło 10 tys. tureckich żołnierzy. W walkach - także z udziałem tureckiego lotnictwa - do środy zginęło 24 żołnierzy po stronie tureckiej.
Tureckie siły zbrojne dokonały najazdu na północny Irak i prowadziły tam ofensywę przeciwko Kurdom mimo protestu rządu w Bagdadzie, a także ponowionych w czwartek apeli Waszyngtonu by akcja była "krótka i precyzyjna". Szef sztabu armii tureckiej generał Yasar Buyukanit w czasie czwartkowej rozmowy z przebywającym w Ankarze amerykańskim ministrem obrony Robertem Gatesem miał powiedzieć, iż operacja armii w Iraku przeciągnie się w czasie. Zdaniem AP, Gates "ze zrozumieniem" przyjął taką informację.
Z kolei w Waszyngtonie przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA admirał Mike Mullen zwrócił uwagę, że turecki najazd nastąpił w szczególnie drażliwym momencie dla zaangażowania USA w Iraku. Dodał, że dowództwo amerykańskie obawia się, że taka akcja może dodatkowo skomplikować sytuację na miejscu. Także w czwartek prezydent USA George W. Bush zapytany o akcję wojsk tureckich w irackim Kurdystanie, ocenił, że osiągnąwszy swoje cele, powinny one szybko zakończyć swoją operację i wycofać się do kraju.
Kurdowie, stanowiący większość na południowym wschodzie Turcji, od 1984 roku walczą przeciwko władzom w Ankarze o autonomię. USA, Unia Europejska oraz Turcja uznają PKK za organizację terrorystyczną. Turcja obarcza ją odpowiedzialnością za śmierć co najmniej 40 tys. ludzi.