Trwa ładowanie...
d4l9rqg

Tureckie władze aresztowały brata kaznodziei Fethullaha Gulena

• Kutbettina Gulena oskarżono o przynależność do "zbrojnej organizacji terrorystycznej" • Jego brat jest oskarżany o próbę zamachu stanu z 15 lipca • Fethullah Gulen od 17 lat przebywa w USA • Ankara domaga się jego ekstradycji do Turcji
Share
Tureckie władze aresztowały brata kaznodziei Fethullaha Gulena
Źródło: AFP, Fot: OZAN KOSE
d4l9rqg

Brata kaznodziei, Kutbettina Gulena zatrzymano w Gaziemirze, jednym z dystryktów prowincji Izmir nad Morzem Egejskim, gdzie Kutbettin przebywał u krewnych, i umieszczono w areszcie - podała w niedzielę turecka agencja Anatolia..

Tureckie władze oskarżają Fethullaha Gulena o zorganizowanie próby nieudanego puczu 15 lipca, w którym zginęły co najmniej 232 osoby, a według innych źródeł - ponad 270 osób.

Za związki z ruchem Fethullaha Gulena aresztowano od lipca około 32 tys. osób.

d4l9rqg

Ankara twierdzi, że muzułmański kaznodzieja, który od 17 lat przebywa w USA, zorganizował w Turcji tzw. struktury równoległe, zwane teraz przez władze organizacją terrorystyczną FETO. Sam Gulen - dawny sojusznik, a obecnie wróg prezydenta Erdogana - odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że kieruje organizacją pokojową "Hizmet" (Służba).

W ostatnich tygodniach Ankara wielokrotnie domagała się jego ekstradycji do Turcji.

Według dawnych doniesień mediów tureckich z pięciu braci Fethullaha dwóch - Seyfullah i Hasbi - już nie żyją. Pozostali to Mesih, Salih i Kutbettin. Mają oni również dwie siostry, Nurhayat i Fazilet.

d4l9rqg

Podziel się opinią

Share
d4l9rqg
d4l9rqg
Więcej tematów