Trwa ładowanie...

Turecka policja weszła do redakcji opozycyjnej gazety "Zaman"

• Turecka policja wdarła się do redakcji dziennika "Zaman" • Wcześniej użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych, aby rozpędzić tłum zgromadzony przed redakcją - poinformowały tureckie media
Share
Turecka policja weszła do redakcji opozycyjnej gazety "Zaman"
Źródło: PAP, Fot: ZAMAN DAILY NEWS
d1xnex2

Przed siedzibą gazety zgromadziły się setki osób, które protestowały przeciwko decyzji sądu w Stambule. Dotyczy ona objęcia nadzorem dziennika powiązanego z wpływowym islamskim duchownym Fethullahem Gulenem, który uważany jest za politycznego przeciwnika prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.

USA określiły decyzję sądu jako "niepokojącą". "Odbieramy to jako kolejny z serii niepokojących kroków prawnych, podjętych przez turecki rząd przeciwko mediom i innym krytykom władzy" - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu John Kirby.

Podkreślił, że władze Turcji muszą gwarantować wolność prasy. "W systemie demokratycznym nie można tłumić krytycznych opinii, przeciwnie - trzeba je eksponować" - podkreślił Kirby.

d1xnex2

Fethullahem Gulen, który mieszka w USA, jest w Turcji sądzony zaocznie. Zarzuca mu się próbę obalenia Erdogana, którego kiedyś był sojusznikiem, przez utworzenie, jak to określają tureckie władze, "równoległego państwa" i wprowadzanie swoich zwolenników na kluczowe stanowiska w instytucjach państwa, w tym w policji i sądownictwie.

Od wybuchu w Turcji skandalu korupcyjnego, który pod koniec 2013 roku wstrząsnął szczytami władzy, Fethullah Gulen stał się wrogiem numer 1 prezydenta, a wcześniej premiera Erdogana.

W sumie zatrzymano ok. 1,8 tys. osób podejrzanych o przynależność do siatki powiązanej z Gulenem.

Promujący umiarkowaną formę islamu Gulen kieruje rozległą siecią szkół, organizacji pozarządowych i mediów; sprzyjały one Erdoganowi i jego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) do czasu publicznego wypowiedzenia Gulenowi wojny przez ówczesnego premiera w grudniu 2013 roku.

d1xnex2

Zobacz także: Marynarki wojenne trzech państw rozpoczęły wspólną misję

d1xnex2

Podziel się opinią

Share
d1xnex2
d1xnex2
Więcej tematów