PolskaTurcy tańcem podbili festiwal w Żywcu

Turcy tańcem podbili festiwal w Żywcu

Turecki zespół taneczno-obrzędowy Kocaeli
Armelit zdobył Grand Prix 19. Międzynarodowych Spotkań
Folklorystycznych w Żywcu.

Czterodniowe Spotkania trwały od 6 do 9 sierpnia, odbywały się w ramach 45. Tygodnia Kultury Beskidzkiej (TKB, 2-10 sierpnia), zgromadziły liczącą ponad 20 tys. widzów publiczność.

W konkursie o główną nagrodę uczestniczyło 18 folklorystycznych zespołów taneczno-obrzędowych, m.in. z Polski, Turcji, Indii, Brazylii, Meksyku, Czech i Martyniki.

Każdy z zespołów miał na swoją prezentację 30 minut. Występy oceniało międzynarodowe jury, w którego skład weszli m.in. tancerz, choreograf i etnomuzykolog, reprezentujący Austrię, Polskę i Rumunię.

Jurorzy oceniali nie tylko techniczne aspekty tańca, lecz także sposób, w jaki artyści prezentowali obyczaje swych rodzimych stron - tłumaczył rzecznik TKB w Żywcu Mariusz Hujdus.

Członkowie jury zwracali baczną uwagę na poprawność wykonań. Dostrzegli np., że "problemem bardzo istotnym, pojawiającym się prawie w każdym zespole, było zastępowanie tradycyjnych instrumentów akordeonem, który jest instrumentem nieludowym i nietradycyjnym - prowadzi to do zagubienia oryginalnego, często jeszcze istniejącego dawnego stylu muzyki tradycyjnej".

Zwycięzcy konkursu - zespół Kocaeli Armelit z tureckiego miasta Kocaeli - "urzekli jurorów autentyzmem swojego wykonania; nie poszli w efekciarstwo i fikuśność, znakomicie zaprezentowali rdzenne zwyczaje swego regionu" - poinformował Hujdus.

Polskę reprezentowały w tym konkursie trzy zespoły: Legnica z Legnicy, Ziemia Myślenicka z Myślenic i Ziemia Cieszyńska z Cieszyna. Dwa z nich zdyskwalifikowano.

Zespoły Ziemia Myślenicka oraz Ziemia Cieszyńska niestety nie zostały ocenione ze względu na niezgodność z wymogami regulaminu Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Dotyczy to przekroczenia dopuszczalnej łącznej liczby osób na scenie podczas prezentacji- wyjaśnił Hujdus.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)