Trwa ładowanie...

"Nie ma szans". Turcja torpeduje poszerzenie NATO

Turcja ciągle torpeduje plan przystąpienia Szwecji do NATO. We wtorek Mevlut Cavusoglu, turecki minister spraw zagranicznych, wyraził gotowość przystąpienia do rozmów w momencie, gdy "Sztokholm wypełni swoje zobowiązania". - Obecnie nie ma jednak szans na naszą zgodę na przystąpienie Szwecji do NATO - podkreślił.

Turcja znowu się stawia ws. NATO. Ultimatum pod adresem SzwecjiTurcja znowu się stawia ws. NATO. Ultimatum pod adresem SzwecjiŹródło: East News, fot: AA/ABACA
dvr5lfe
dvr5lfe

Atak Rosji na Ukrainę zweryfikował dotychczasową politykę Szwecji i Finlandii. Oba kraje zrezygnowały ze swojej neutralności na rzecz przystąpienia do NATO. Problem w tym, że lada moment minie rok od momentu, w którym Rosjanie barbarzyńsko zaatakowali sąsiada i naruszyli pokój w Europie, a kraje skandynawskie nadal znajdują się poza Sojuszem.

Głównym hamulcowym ws. przystąpienia Sztokholmu i Helsinek do NATO jest Turcja. Władze w Ankarze odwołały ostatnio spotkanie z przedstawicielami Szwecji i Finlandii, co miało związek z wydarzeniami przed turecką ambasadą w Sztokholmie. Doszło tam do spalenia Koranu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ukraińcy są wściekli. "Mówią o zdradzie"

Incydent, który miał miejsce w stolicy Szwecji, skrytykowała nie tylko Turcja, ale też Węgry. Budapeszt jest kolejnym krajem NATO, który blokuje rozszerzenie Sojuszu. Teraz pojawiła się nadzieja, że sytuacja może się rozwiązać w lutym. To właśnie wtedy węgierski parlament ma głosować ws. wniosku o ratyfikację.

dvr5lfe

"Obecnie nie ma szans". Turcja stawia ultimatum ws. Szwecji

- Jeśli pewnego dnia Sztokholm wypełni swoje zobowiązania, siądziemy do stołu i zobaczymy. Obecnie nie ma jednak szans na naszą zgodę na przystąpienie Szwecji do NATO - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu.

Tymczasem w niedzielę Tayyip Erdogan sugerował, że Turcja może zgodzić się na przyjęcie Finlandii do NATO, równocześnie blokując nadal akcesję Szwecji. Słowa prezydenta Turcji wywołały reakcję Helsinek. Szef tamtejszej dyplomacji podtrzymał stanowisko z wiosny 2022 roku, kiedy zapowiadał, że Finlandia i Szwecja chcą wspólnie dołączyć do Sojuszu.

W czerwcu 2022 roku doszło do podpisania porozumienia pomiędzy Ankarą, Sztokholmem i Helsinkami. W nim państwa kandydujące do NATO zobowiązały się do "zajęcia się nierozstrzygniętymi tureckimi wnioskami o deportację czy ekstradycję". Strony uzgodniły również utworzenie "bilateralnych ram prawnych" ułatwiających proces ekstradycji i wzmacniających wzajemną współpracę.

dvr5lfe

Finlandia i Szwecja zobowiązały się do powstrzymania się od wspierania kurdyjskiej organizacji YPG/PYD oraz organizacji islamskiego myśliciela Fethullaha Gulena, którego Ankara oskarża o przeprowadzenie w 2016 roku nieudanego zamachu stanu.

Aby przyjąć nowe państwa do NATO, zgodę wyrazić muszą wszystkie państwa należące do Sojuszu.

Czytaj także:

dvr5lfe
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dvr5lfe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dvr5lfe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj