Trwa ładowanie...
d16zm4a
turcja

Turcja zawiesza stosunki dyplomatyczne z Holandią

Turcja zawiesiła stosunki dyplomatyczne wysokiego szczebla z Holandią. Ambasador tego kraju, który przebywa poza Turcją, ma zakaz powrotu do Ankary. Do Turcji nie przyleci już zresztą żaden holenderski dyplomata. Decyzje te podjęto podczas poniedziałkowego, wieczornego posiedzenia tureckiego rządu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wicepremier Turcji Numan Kurtulmus
Wicepremier Turcji Numan Kurtulmus (AFP, Fot: ADEM ALTAN)
d16zm4a

Informację tę przekazał turecki wicepremier Numan Kurtulmus. Powiedział on, że Europa nie wywiązuje się z umowy dotyczącej uchodźców i w związku z tym Turcja musi tę umowę ponownie rozpatrzyć. Premier Turcji podkreślił, że działania Holandii w stosunku do tureckich ministrów świadczą o "zapaści Europy".

Stosunki między Turcją a Holandią pogorszyły się po tym, jak w sobotę rząd holenderski odmówił prawa wjazdu do kraju ministrowi spraw zagranicznych oraz minister rodziny. Oboje mieli wziąć udział w wiecu popierającym referendum konstytucyjne w Turcji. Ma ono poszerzyć kompetencje prezydenta. W Holandii mieszka około 400 tysięcy Turków.

Wicepremier Turcji oświadczył, że zakazując wjazdu swoim ministrom Holandia naruszyła obowiązujące prawo międzynarodowe, a parlament turecki rozważa rozwiązanie umowy o przyjaźni z Holandią.

d16zm4a

Podziel się opinią

Share

d16zm4a

d16zm4a
Więcej tematów