Trwa ładowanie...
d3sjq5v

Turcja wkracza do Syrii. Zaczyna operację lądową

Turcja. Po wycofaniu się wojsk amerykańskich z północnej Syrii, terytorium kontrolowane przez Kurdów zostało zaatakowane przez Turcję. Już zginęło co najmniej 11 osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Turcja zaatakowała terytorium Syrii kontrolowane przez Kurdów.
Turcja zaatakowała terytorium Syrii kontrolowane przez Kurdów. (East News)
d3sjq5v

Turcja. "Operacja Źródło Pokoju" rozpoczęła się się w poniedziałek. Tureccy przywódcy przekonują, że jej celem jest wyparcie terrorystów z północnej Syrii. Tereny te pozostają pod kontrolą kurdyjskich oddziałów, są też schronieniem dla uchodźców z reszty terytorium Syrii.

Kurdowie alarmują, że tureckie siły ostrzelały obiekty cywilne. Tureckie myśliwce ostrzelały cele w mieście Ras al-Ajn. Stało się to na kilkadziesiąt godzin po tym, jak ich amerykańscy sojusznicy wycofali swoje wojska z regionu.

W środę wieczorem tureckie ministerstwo obrony ogłosiło początek fazy lądowej ofensywy w Syrii.

   PAP
(PAP)
   PAP
(PAP)

Turcja tematem sobotniej Ligii Arabskiej

Z inicjatywy Egiptu na nadzwyczajnym posiedzeniu zbierze się w sobotę Liga Arabska. Tematem będzie ofensywa wojsk tureckich w północnej Syrii - poinformowało egipskie MSZ. W komunikacie potępiono atak Turcji. Nazwano go "najostrzejszą możliwą turecką agresją na terytorium Syrii". "Stanowi ona jaskrawy i niemożliwy do przyjęcia atak na suwerenność braterskiego państwa arabskiego" - napisano.

d3sjq5v

Kurdowie, którzy byli głównymi sojusznikami USA w walce z tak zwanym Państwem Islamskim, zapowiedzieli zbrojny opór - informuje TVN24. Wycofanie się USA określili jako cios w plecy.

Jak podaje RMF FM, Ankara zamierza utworzyć wzdłuż swojej granicy z Syrią "strefę bezpieczeństwa" wolną od bojówek kurdyjskich. Strefa ma również zostać wykorzystana do osiedlenia syryjskich uchodźców przebywających teraz w Syrii.

Źródło: Getty Images

Turcja atakuje. Świat reaguje na doniesienia z Syrii

Francja, Niemcy oraz Wielka Brytania zażądały zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu omówienia tureckiej ofensywy w Syrii - przekazała francuska minister ds. europejskich. Według źródeł dyplomatycznych, na które powołuje się AFP, pilne posiedzenie RB odbędzie się w czwartek.

d3sjq5v

Na turecką "Operację Źródło Pokoju" zareagował także prezydent USA. "Dziś rano Turcja, członek NATO, zaatakowała Syrię. Stany Zjednoczone nie popierają tego ataku i wyraziliśmy już zdanie, że jest to zły pomysł. W pobliżu nie ma żadnych żołnierzy amerykańskich" - przekazał Donald Trump w oświadczeniu. Republikanin dodał, że USA będzie "blisko przyglądać się" tureckiej operacji.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3sjq5v

Podziel się opinią

Share
d3sjq5v
d3sjq5v