Turcja: Odkryto podwodne malowidła. Mają kilka milionów lat!
W prowincji Adiyaman w południowo-wschodniej Turcji znaleziono rysunki skalne, które przez wiele lat były ukryte pod wodą. Zauważono je dopiero w trakcie osuszania zapory elektrowni wodnej.
Malowidła na skałach pokazują wizerunki ludzi, zwierząt i sceny z polowań, np. mężczyzn na koniach ścigających kanczyle i dzikie kozy. Rozciągnięte są na długość ośmiu metrów i szerokość 70 centymetrów. Według tureckich archeologów zachowały się w bardzo dobrym stanie, mimo że do ich wykonania użyto prymitywnych narzędzi.
Jednak najbardziej szokujący jest ich wiek - ocenia się, że pochodzą z epoki paleolitu, więc mają co najmniej 2,5 miliona lat.
- Zauważono malowidła po tym, jak poziom wody zmniejszył się o 10-15 metrów. To niesamowite, że woda bardzo słabo je naruszyła przez tyle czasu - powiedział Mehmet Alkan, dyrektor muzeum archeologicznego w prowincji Adimayan. Według brytyjskiego dziennika Daily Mail, jako pierwsi na rysunki natrafili miejscowi rybacy.
Przypuszcza się, że jeśli poziom wody w zaporze znowu się podniesie, nie powinien naruszać malowideł skalnych.
Prowincja Adimayan jest jednym popularniejszych miejsc turystycznych w Turcji - głównie ze względu na górę Nemrut, która od 1987 roku jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W okolicach tej góry archeolodzy natrafiali na wiele znalezisk z okresu hellenistycznego.
Poniżej kilka zdjęć malowideł odkrytych w Turcji.