ŚwiatTurcja łagodzi przepisy dotyczące propagandy terrorystycznej

Turcja łagodzi przepisy dotyczące propagandy terrorystycznej

Parlament Turcji przyjął reformę przepisów antyterrorystycznych, która zawęża definicję propagandy terrorystycznej. Unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele ocenił, że zmiany są krokiem pozytywnym i dostosują prawo tureckie do standardów europejskich.

Reforma przewiduje, że przestępstwem będzie jedynie bezpośrednie podżeganie do przemocy. Ponadto wobec osób ukaranych za propagandę terrorystyczną nie będą wysuwane dalsze zarzuty o związki z organizacją terrorystyczną.

Zmiany prawne mają wyeliminować orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko Turcji dotyczące naruszeń praw człowieka, w szczególności wobec osób skazanych za przynależność do organizacji terrorystycznej - wskazuje turecki dziennik "Hurriyet Daily News".

Jak przypomina Reuters, władze tureckie szeroko stosowały przepisy antyterrorystyczne przeciwko politykom, działaczom i dziennikarzom. Sprawy sądowe przeciwko nim często dotyczyły ich wypowiedzi czy artykułów. Jest to powodem zastrzeżeń wysuwanych przez Unię Europejską, dotyczących przestrzegania wolności słowa w Turcji, starającej się o członkostwo w UE. Komisja Europejska nalegała na Ankarę, by wprowadziła rozróżnienie w prawie pomiędzy podżeganiem do przemocy a głoszeniem idei bez intencji przemocy.

"Przyjęcie przez parlament długo oczekiwanych przepisów antyterrorystycznych, które dostosują prawo tureckie do standardów europejskich, jest ogólnie rzecz biorąc krokiem pozytywnym" - powiedział Fuele.

Reforma zbiega się w czasie z rozmowami o zakończeniu w Turcji konfliktu kurdyjskiego, prowadzonymi z uwięzionym liderem Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) Abdullahem Ocalanem. W więzieniach tureckich przebywają tysiące ludzi oskarżanych o związki z PKK. Minister sprawiedliwości Sadullah Ergin wykluczył jednak, by reforma miała ułatwić wypuszczenie więźniów związanych z PKK. Jak powiedział, będą oni sądzeni za przynależność do organizacji terrorystycznej, a nie szerzenie propagandy.

PKK, walcząca zbrojnie o niezależność Kurdów, uznawana jest za organizację terrorystyczną również przez USA i UE.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)