Turcja. Hagia Sophia znowu meczetem. Kościół chrześcijański reaguje
Hagia Sophia (Turcja) na nowo stanie się meczetem. Pierwsze modlitwy muzułmanów mają się odbyć 24 lipca. Światowa Rada Kościołów pisze do prezydenta Turcji Erdogana. O przekształceniu dawnej świątyni prawosławnej w meczet mówi też papież Franciszek I.
Turcja. Hagia Sophia ponownie stanie się meczetem
Znajdująca się w Stambule Hagia Sophia w Stambule była pierwotnie chrześcijańską świątynią. W połowie XV wieku, dokładnie w 1453 roku, gdy Konstantynopol opanował Mehmed Zdobywca, przekształcił prawosławną świątynię w meczet. Z kolei w latach 30. XX wieku (1934), na mocy rządowego dekretu Hagia Sophia stała się muzeum.
Teraz została ponownie została zarejestrowana jako meczet. W piątek 10 lipca najwyższy sąd administracyjny w Ankarze unieważnił decyzję pierwszego prezydenta świeckiej Republiki Turcji, Mustafy Ataturka. Takie informacje przekazała agencja prasowa Anadolu. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że już 24 lipca w Hagii Sophii odbędą się pierwsze modlitwy muzułmanów.
Przekształcenie Hagii Sophii w meczet. Światowa Rada Kościołów pisze do Erdogana
"Hagia Sophia była miejscem otwartości, spotkania i inspiracji dla ludzi ze wszystkich narodów" - czytamy w piśmie. Teraz Ioan Sauca, sekretarz generalny Światowej Organizacji Kościołów, który wcześniej uważał, że stworzenie muzeum Hagia Sophia to wyraz zaangażowania Turcji w integrację, wyraża jedynie "żal i konsternację".
Papież Franciszek I o przekształceniu Hagii Sophii w meczet
"Morze przenosi mnie myślami trochę daleko, do Stambułu" - powiedział w niedzielę 12 lipca podczas modlitwy "Anioł Pański" papież Franciszek I. - "I jestem bardzo zasmucony" - dodał Ojciec Święty.