Trwa ładowanie...
d1w0rij

Turcja: Erdogan zapowiada operację wojskową w północnej Syrii

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział działania wojskowe w północnej Syrii. Może to zaostrzyć stosunki Turcji z USA. Oba kraje od dawna nie zgadzają się w sprawie Syrii.
Share
Turcja: Erdogan zapowiada operację wojskową w północnej Syrii
Turcja: Erdogan zapowiada operację wojskową w północnej SyriiŹródło: PAP/EPA, Fot: Turkish Presidential Press Office
d1w0rij

Turcja: prezydent Erdogan zapowiedział działania wojskowe w Syrii.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział działania wojskowe na terenach kontrolowanych i dowodzonych przez Kurdów i Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF). Dla Waszyngtonu SDF to główny sojusznik w walce z Państwem Islamskim w Syrii. Turcja uznaje jednak część SDF za organizacje terrorystyczną.

"W ciągu kilku dni rozpoczniemy operację, by wyczyścić wschód Eufratu z separatystycznych terrorystów. Naszym celem nigdy nie są amerykańscy żołnierze" – oświadczył Erdogan tłumacząc swoją decyzję o działaniach wojskowych.

d1w0rij

Turcja i USA: porozumienie w sprawie Syrii

W czerwcu 2018 roku zostało osiągnięte porozumienie między Turcją i USA w sprawie Syrii. Porozumienie zakładało, że oddziały kurdyjskiej Ludowej Jednostki Samoobrony (YPG) wycofają się z Mandżibu, a wojska tureckie i amerykańskie utrzymają bezpieczeństwo i stabilność wokół miasta. Władze Turcji wyrażały w ostatnich miesiącach niezadowolenie z tempa wprowadzania w życie tego porozumienia. Podkreślały, że chcą realizacji postanowień umowy do końca roku.

d1w0rij

Podziel się opinią

Share
d1w0rij
d1w0rij
Więcej tematów