Turcja, Egipt i Izrael rozmawiają o korytarzu humanitarnym dla Gazy
Turcja prowadzi rozmowy z Izraelem i Egiptem o utworzeniu korytarza powietrznego w celu dostarczenia do Strefy Gazy pomocy humanitarnej i ewakuowania tysięcy rannych Palestyńczyków na leczenie w Turcji - powiedział szef MSZ Ahmet Davutoglu.
- Rozmawiałem z palestyńskim prezydentem Mahmudem Abbasem. Chcemy dostać się do tysięcy rannych ludzi, którzy wymagają natychmiastowej opieki medycznej i dla których już przeznaczyliśmy miejsca w naszych szpitalach - powiedział Davutoglu w rozmowie z agencją Reutera.
- Jeśli uda się uzyskać pozwolenie na utworzenie korytarza, nasze karetki powietrzne przewiozą tych ludzi - dodał.
W trakcie ofensywy w Strefie Gazie, rozpoczętej 8 lipca przez Izrael w odpowiedzi na ostrzał pociskami rakietowymi, zginęło - jak informuje palestyńskie ministerstwo zdrowia - 1875 ludzi. Po stronie izraelskiej zginęło 64 żołnierzy i trzech cywilów. Egipt zaangażował się w mediację między stronami konfliktu.
W wywiadzie dla Reutera szef tureckiej dyplomacji odniósł się również do sytuacji w Iraku, gdzie od początku czerwca trwa islamistyczna ofensywa. Oświadczył, że Turcja zwiększyła wsparcie humanitarne dla ok. 1,5 mln wewnętrznych uchodźców w irackim Kurdystanie.
- Wysłaliśmy tam tysiące namiotów oraz ponad 200 ciężarówek. Zapewnione zostanie także dodatkowe wsparcie humanitarne dla - jak mówił mi przywódca irackich Kurdów Masud Barzani - 1,5 miliona wewnętrznych uchodźców na tym obszarze - podkreślił.
Antyrządową ofensywę podjętą przez sunnickich radykałów z organizacji Państwo Islamskie określił jako "zagrożenie dla stabilności regionu, nie tylko Turcji". Podkreślił, że jego kraj podejmie wszelkie konieczne kroki, by zapewnić stabilność własnych granic.