Trwa ładowanie...
02-09-2010 14:40

Tu-154: Polska dostanie kilkaset tysięcy dokumentów

Polska zgadza się z Rosją, że pojednanie między naszymi narodami powinno się odbywać na bazie prawdy, dlatego cieszy nas kontynuacja prac nad odtajnieniem dokumentów katyńskich - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Sikorski dodał, że Polska dostanie kilkaset tysięcy dokumentów ws. katastrofy smoleńskiej.

Tu-154: Polska dostanie kilkaset tysięcy dokumentówŹródło: PAP
d2nho3w
d2nho3w

Pytany o śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej, Ławrow podkreślił, że zarówno Rosja, jak i Polska, chcą prawdy i wyjaśnienia jej przyczyn tragedii. Zapowiedział, że Rosja szykuje kolejny "bardzo duży zestaw" dokumentów, które przekaże Polsce. - Będą to bardzo ważne dokumenty, kilkaset tysięcy dokumentów - dodał polski minister spraw zagranicznych.

"Pojednanie między narodami"

- Pan minister powiedział, że nasze stosunki, pojednanie między naszymi narodami, powinno się odbywać na bazie prawdy. Zgadzamy się z tym i dlatego tak nas cieszy deklaracja pana ministra, że w Rosji kontynuowana jest praca nad odtajnieniem dokumentów katyńskich - mówił Sikorski podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Wyraził też zadowolenie z powodu spodziewanej wizyty w Polsce prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. - Bardzo się też cieszymy na wizytę prezydenta Rosji w Polsce i przygotowujemy pakiet porozumień, które, mam nadzieję, podpiszemy w obecności prezydentów - zaznaczył.

- Stosunki między Polską i Rosją rozwijają się intensywnie - podkreślił w Warszawie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Dodał, że przyczynia się do tego m.in. wzajemna chęć współpracy.

d2nho3w

Szef rosyjskiej dyplomacji powiedział, że podczas narady ambasadorów, której był gościem, przedstawił rosyjskie podejście wobec rozwoju stosunków polsko-rosyjskich. - Te stosunki obecnie rozwijają się bardzo intensywnie. Zawdzięczamy to nie tylko tej strasznej tragedii (smoleńskiej), która się wydarzyła i w jakiś sposób połączyła nasze narody, ale uważam, że przyczyna jest głębsza - zaznaczył.

Jak mówił, są to "głębsze powiązania i wzajemna chęć Polaków i Rosjan do współpracy i (do tego), by żyć w normalnych stosunkach budując głębokie relacje międzyludzkie".

Ławrow przypomniał, że już wcześniej z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim umówili się, że będą dążyć do ożywienia mechanizmów współpracy dwustronnej.

- Te uzgodnienia skutecznie realizujemy. Wznowiliśmy prace Komitetu ds. Strategii i Stosunków Polsko-Rosyjskich - mówił. Dodał, że w czwartek uzgodnili, że kolejne posiedzenie komitetu odbędzie się w październiku.

d2nho3w

Ławrow: jestem bardzo zadowolony

- Jestem bardzo zadowolony z udziału w naradzie polskich ambasadorów oraz z bilateralnej części mojej wizyty w Warszawie. Jestem przekonany, że dokonaliśmy dzisiaj bardzo pożytecznej pracy, która pozwoli zrealizować te wszystkie ustalenia, podjęte przez władze naszych państw tak, aby rozwiązać wszystkie problemy, które niestety jeszcze pozostają w naszych stosunkach i doprowadzić do tego, aby stosunki polsko-rosyjskie doszły do ostatecznej normalizacji, żeby budowane były na zasadzie dobrego sąsiedztwa i prawdziwej współpracy - powiedział Ławrow na wspólnej konferencji prasowej z szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim.

Ławrow poinformował, że jego rozmowy w Warszawie dotyczyły m.in. współpracy na linii Rosja-Unia Europejska oraz na linii Rosja-NATO. - Bardzo doceniamy konstruktywne podejście władz polskich do działań na rzecz współpracy w ramach Rosja-NATO, takiej współpracy, która pozwoliłaby przezwyciężyć linię podziałów, które pozostały jeszcze z czasów zimnej wojny - podkreślił.

Ruch bezwizowy Rosja-UE

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski wyraził nadzieję, że rozszerzenie strefy bezwizowej na cały Obwód Kaliningradzki przyspieszy wprowadzenie ruchu bezwizowego pomiędzy Unią Europejską i Rosją.

d2nho3w

Sikorski był pytany w Warszawie przez dziennikarzy, czy rozszerzenie strefy bezwizowej na cały obszar Obwodu Kaliningradzkiego może przyspieszyć zniesienie wiz pomiędzy Unią a Rosją. Sikorski wyraził nadzieje, że tak. Przypomniał, że obecnie funkcjonuje już umowa o małym ruchu granicznym z Ukrainą. - Wbrew niektórym obawom obywatele Ukrainy przestrzegają warunków podróżowania w Polsce w strefie przygranicznej, co będzie ważnym argumentem na rzecz dalszej liberalizacji wizowej w relacjach między Unią a Ukrainą - powiedział.

Dodał, że jest przekonany, że podobnie będzie jeśli zostanie wdrożona umowa o małym ruchu granicznym dotycząca Kaliningradu i polskich województw granicznych. - Będzie to argument wobec tych bardziej konserwatywnych struktur w państwach Unii Europejskiej, którymi przeważnie bywają ministrowie spraw wewnętrznych, że skoro nasi sąsiedzi przestrzegają dotychczas ustanowionych ułatwień, to będą i przestrzegać dalszych liberalizacji - mówił.

Sikorski podkreślił, że Polska pragnie ustanowienia ruchu bezwizowego ze wszystkimi swoimi sąsiadami. Warto pamiętać o tym - jak mówił - że dużo zależy od samych tych państw. - Bo wola polityczna to raz, a wypełnienie warunków technicznych to dwa - zaznaczył.

- Bardzo doceniamy konsekwentną pracę Polski, stanowisko dotyczące zniesienia wiz w ruchu pomiędzy Rosją a Unią Europejską - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

d2nho3w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nho3w
Więcej tematów