ŚwiatTsunami zabiło ponad 11 tys. osób

Tsunami zabiło ponad 11 tys. osób

Ponad 11.300 ludzi zabiły w niedzielę w Azji Południowo-Wschodniej fale tsunami, dochodzące do wysokości 10 metrów, wywołane trzęsieniem ziemi, i samo podmorskie trzęsienie o sile 8,9 stopnia w skali Richtera. W mieście leżącym najbliżej epicentrum trzęsienia, Banda Aceh - zginęło blisko trzy tysiące osób.

ONZ wysyła ekipy ratownicze w rejony spustoszone przez tsunami - powiedział w niedzielę wieczór Fred Eckhard, rzecznik sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana.

Liczba ofiar może okazać się większa.

Sri Lanka: co najmniej 4,5 tysiąca ofiar śmiertelnych, 1600 rannych i wielu zaginionych - podają indonezyjskie źródła wojskowe; dane te są uzupełnione informacjami pochodzącymi od tamilskich rebeliantów. Tsunami dotknęło na Sri Lance około miliona ludzi.

Indonezja: 4185 osób zginęło na północy Sumatry - poinformowało ministerstwo zdrowia. W mieście Banda Aceh - blisko trzy tysiące. W północnym rejonie prowincji Aceh dach nad głową straciło co najmniej 50 tysięcy ludzi. W 12 godzin od uderzenia tsunami nadal zaginione są setki osób. Nie działa komunikacja z kilkoma regionami prowincji.

Indie: 2447 osób straciło życie, z tego 1567 w stanie Tamil Nadu - podał szef miejscowego rządu. Plaże Tamil Nadu wyglądały jak kostnice pod gołym niebem, kiedy rybacy zaczęli wyławiać i układać na brzegu zwłoki. Morze wdarło się do miasta Cuddalore, przewracając i porywając samochody.

Na Andamanach i Nikobarach - wyspach należących do Indii - zginęło co najmniej 300 ludzi, a 700 uznano za zaginionych. Na samym wyspach liczba ofiar śmiertelnych może więc sięgnąć tysiąca.

Tajlandia: co najmniej 310 osób nie żyje, a ponad 5000 jest rannych; te dane pochodzą z uczęszczanego przez turystów południa kraju - podała policja.

Malezja: Ogółem 42 śmiertelne ofiary, w tym zagraniczni turyści. Są także zaginieni. 21 osób straciło życie na uczęszczanej przez turystów wyspie Penang - podały władze lokalne.

Malediwy: piętnaście osób nie żyje, w tym brytyjski turysta - podają świadkowie.

Siłę trzęsienia, które miało epicentrum niedaleko wybrzeży Sumatry, odczuwano niezwykle daleko - zakołysały się budynki od Singapuru po miasto Chiang Mai w północnej Tajlandii. Wstrząs odczuto też w Bangladeszu, gdzie utonęli płynący łodzią ojciec i jego synek, oraz w Afryce wschodniej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)