Trwa ładowanie...
d2oaxu3

TSUE wyznaczył termin wysłuchania ws. środków tymczasowych dotyczących ustawy o Sądzie Najwyższym

Trybunał Sprawiedliwości UE wyznaczył już termin wysłuchania na temat zawieszenia obowiązywania nowelizacji ustawy o SN (w tym przywrócenia do orzekania sędziów odesłanych na przedwczesną emeryturę) do czasu ostatecznego wyroku w tej sprawie. Ma się ono odbyć 16 listopada.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
TSUE wyznaczył termin wysłuchania Polski ws. SN
TSUE wyznaczył termin wysłuchania Polski ws. SN (Wikimedia Commons CC BY-SA)
d2oaxu3

Tydzień temu, 19 października Trybunał Sprawiedliwości UE podjął decyzję o zastosowaniu środków tymczasowych w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Nakazał zawieszenie obowiązywania zaskarżonych przez Komisję Europejską przepisów umożliwiających usuwanie z Sądu Najwyższego sędziów, którzy ukończyli 65 lat. Decyzja została wydana w trybie doraźnym tj. bez wysłuchania stron.

W piątek TSUE poinformował, że wysłuchanie stron w sprawie zastosowania środków tymczasowych w tej sprawie odbędzie się 16 listopada.

Komisja Europejska, która zaskarżyła Polskę do TSUE, wniosła jednocześnie o zastosowanie środków tymczasowych. Wystąpiła o zawieszenie nowych przepisów emerytalnych, przywrócenie usuniętych sędziów SN do pracy na warunkach obowiązujących przed wejściem w życie nowej ustawy o SN oraz zablokowanie możliwości obsadzenia ich miejsc. TSUE przychylił się w piątek do wniosku Komisji.

d2oaxu3

TSUE w postanowieniu zabezpieczającym wprowadził też zakaz powoływania nowego I Prezesa SN a także osoby, pełniącej jego obowiązki. Polska została także zobowiązana do składania comiesięcznych raportów z realizowania postanowienia o środkach tymczasowych.

Za niezastosowanie się do środków tymczasowych grożą wysokie kary finansowe. W przypadku sprawy wycinki w Puszczy Białowieskiej niezastosowanie się do decyzji TSUE groziło Polsce 100 tys. euro kary dziennie.

d2oaxu3

Decyzja TSUE zapadła na dwa dni przed wyborami samorządowymi w Polsce i wywołała wiele komentarzy. Prezes PiS Jarosław Kaczyński jeszcze tego samego dnia zapowiedział, że Polska odwoła się od tej decyzji.

Tydzień po ogłoszeniu decyzji TSUE wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" zapewnił, że choć rząd oraz resort sprawiedliwości nie podzielają stanowiska wyrażonego w postanowieniu TSUE (wydanym jednoosobowo przez wiceprezesa tej instytucji) to będą je realizować. Zapowiedział też, że strona polska skieruje wniosek o wydanie postanowienia w tej sprawie przez cały Trybunał i przedstawi w nim wszystkie swoje zastrzeżenia. Kiedy taki wniosek będzie złożony? - Tego nie wiem, prowadzimy analizy, wewnętrzne prace - przyznał Marcin Warchoł.

d2oaxu3

Podziel się opinią

Share

d2oaxu3

d2oaxu3
Więcej tematów