Trwa ładowanie...
13-05-2015 08:59

Trzydniowe posiedzenie sejmu. Prace nad wydatkami na obronność

Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Posłowie kontynuują prace nad projektem ustawy zwiększającej do 2 procent PKB wydatków na obronność począwszy od 2016 roku.

Trzydniowe posiedzenie sejmu. Prace nad wydatkami na obronnośćŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
dnuajmk
dnuajmk

Rozpoczną też prace nad rządowym projektem ustawy o Agencji Mienia Wojskowego. Łączy on AMW z Wojskową Agencją Mieszkaniową. Celem projektowanych zmian jest reorganizacja i konsolidacja systemu zarządzania nieruchomościami i zbędnym mieniem resortu obrony narodowej oraz zwiększenie efektywności tego procesu.

Odbędzie się też pierwsze czytanie projektu o nieodpłatnej pomocy prawnej. Przygotowany w ministerstwie sprawiedliwości projekt zakłada między innymi utworzenie ponad 1500 punktów darmowej pomocy prawnej.

Ma być też powołane Centrum Informacji Prawnej. W każdym powiecie będą minimum dwie placówki. W punktach tych będzie można skorzystać z bezpłatnej porady prawnej udzielonej przez adwokata, radcę prawnego oraz organizacje pozarządowe. Umowy z nimi będą zawierać władze powiatowe. Prawnicy pomogą też sformułować pismo urzędowe, ale nie będą jednak mogli reprezentować nas przed sądem. Pomoc ma być adresowana do osób, które ukończyły 75. rok życia, kombatantów i weteranów, rodzin wielodzietnych oraz osób dotkniętych między innymi klęską żywiołową.

W porządku obrad jest też rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Dokument, który przygotowano w resorcie pracy jest realizacją zapowiedzi premier Ewy Kopacz z expose. Wprowadza on zasadę, że przygotowany w MPiPS. Zgodnie z nim, przekroczenie o złotówkę kryterium dochodowego uprawniającego do pobierania zasiłków rodzinnych nie będzie oznaczało ich automatycznej utraty.

dnuajmk

Ustawa o elektrośmieciach w podkomisji sejmowej

Posłowie będą również pracować nad ustawą, która ma uszczelnić system przetwarzania elektrośmieci. Główna zmiana dotyczyć ma zwiększenia ilość sprzętu, który jest utylizowany. I jest to obowiązek przeniesiony nie na konsumentów, ale na producentów tych urządzeń.Ten poziom musi się zwiększać w kolejnych latach. Obecnie w Polsce przetwarza się 35 procent elektrośmieci, do 2021 roku ma to być 65 procent.

Zobacz także - Kto przejmie wyborców Kukiza?

dnuajmk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnuajmk
Więcej tematów