Trzy stanowiska szefów komisji w PE dla PO‑PSL
Europosłom PO-PSL przypadną stanowiska przewodniczących trzech komisji w Parlamencie Europejskim - poinformowały źródła we frakcji Europejskiej Partii Ludowej. Poza komisją przemysłu, badań i energii, będą to komisje rolnictwa i spraw konstytucyjnych.
01.07.2014 | aktual.: 01.07.2014 18:02
Wiadomo już, że przewodnictwo komisji przemysłu, badań i energii (ITRE) obejmie na dwa i pół roku Jerzy Buzek, a na drugą połowę kadencji zastąpi go Janusz Lewandowski (obaj z PO).
Według nieoficjalnych informacji szefem komisji rolnictwa (AGRI) może zostać Czesław Siekierski (PSL), zaś komisji spraw konstytucyjnych (AFCO) - Danuta Huebner.
Delegacji PO-PSL przypaść ma też kierownictwo delegacji PE ds. Białorusi.
Europosłowie PO-PSL są drugą po Niemcach najmocniejszą narodową delegacją we frakcji centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej. Dlatego mogli wynegocjować stanowiska przewodniczących aż trzech komisji PE.
Polska delegacja w EPL zrezygnowała też z prestiżowej funkcji wiceprzewodniczącego europarlamentu dla swojego kandydata, w zamian za więcej stanowisk szefów komisji, mających realny wpływ na tworzenie prawa unijnego. Komisja ITRE jest jedną z najważniejszych w PE. Już na początku czerwca premier Donald Tusk powiedział, że polska delegacja we frakcji centroprawicowej będzie zainteresowana objęciem przewodnictwa w tej komisji, a możliwym kandydatem jest Buzek.
Gdy były polski komisarz ds. budżetu Lewandowski zdecydował się objąć mandat w europarlamencie nowej kadencji, pod uwagę wzięto także jego kandydaturę. Dlatego uzgodniono, że obaj europosłowie podzielą się tą funkcją.
Ważne stanowiska mogą też objąć eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości. Ich frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów wystawiła kandydaturę Ryszarda Czarneckiego na wiceprzewodniczącego europarlamentu oraz Karola Karskiego na kwestora.
PiS zabiega też o funkcję przewodniczącej komisji bezpieczeństwa i obrony (formalnie jest to podkomisja w komisji spraw zagranicznych PE) dla byłej minister spraw zagranicznych Anny Fotygi.
Z kolei Sojuszowi Lewicy Demokratycznej może przypaść stanowisko kwestora; kandydatem jest Bogusław Liberadzki.
Wybory czternastu wiceprzewodniczących PE odbywają się we wtorek po południu, kwestorów poznamy w środę, zaś skład komisji parlamentarnych najpóźniej w czwartek. Komisje zbiorą się na pierwszych posiedzeniach 7 lipca i wówczas oficjalnie wybiorą swoich przewodniczących.
Stanowiska szefów komisji podzieliły już między sobą poszczególne frakcje. Najliczniejszej frakcji centroprawicowej przypadły komisje: spraw zagranicznych; rolnictwa; ochrony środowiska, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności; przemysłu, badań naukowych i energii; prawna; rybołówstwa; spraw konstytucyjnych oraz kontroli budżetowej.
Socjaliści objąć mają komisje: spraw gospodarczych i monetarnych, kultury i edukacji; rozwoju; handlu międzynarodowego; swobód obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych; praw kobiet oraz podkomisję praw człowieka.
Liberałom przypadną komisje budżetowa i rozwoju regionalnego, konserwatystom - komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów oraz podkomisja bezpieczeństwa i obrony, z kolei Zielonym - komisja transportu, a lewicy - komisja zatrudnienia i spraw socjalnych.