Trzy czwarte Polaków niezadowolonych z demokracji w Polsce
71% badanych jest niezadowolonych z
funkcjonowania demokracji w Polsce - wynika z najnowszego sondażu
CBOS. Zadowolonych jest 20% ankietowanych.
W opinii połowy badanych, system polityczny w Polsce nie jest zbyt dobry i wymaga wielu zmian; 21% sądzi, że system polityczny jest zły i wymaga zasadniczych zmian. W opinii 20% badanych, jest on w zasadzie dobry, lecz wymaga drobnych usprawnień, a jedynie co setny nie widzi potrzeby jakichkolwiek zmian w systemie politycznym Polski.
Najbardziej zadowolone są osoby pomiędzy 18 a 24 rokiem życia - 36%; najmniej - osoby pomiędzy 55 a 64 rokiem życia - 11%.
Elektorat SLD wyraża największe zadowolenie z "realnie istniejącej" demokracji. Najbardziej sceptyczni są natomiast wyborcy Ligi Polskich Rodzin.
Autorzy sondażu wskazują, że w lipcu br. zanotowano najwyższy poziom niezadowolenia, od kiedy prowadzone są badania na ten temat, czyli od 1993 r. Najlepsze oceny demokracji zanotowano w latach 1996-1998 - odsetki osób zadowolonych i niezadowolonych były wówczas bardzo zbliżone. Od roku 2001 systematycznie wzrasta niezadowolenie.
31% respondentów jest przekonanych, że demokracja ma przewagę nad wszystkimi innymi formami rządów. Co piąty badany uważa, że rządy niedemokratyczne mogą być bardziej pożądane niż demokratyczne. Największą grupę - 40% - stanowią jednak osoby, dla których nie ma znaczenia, w jaki sposób - demokratyczny czy niedemokratyczny - władza jest sprawowana.
54% ankietowanych uważa, że obecny ustrój w Polsce jest pod względem politycznym lepszy od poprzedniego; przeciwnego zdania jest 15% badanych.