Trwa ładowanie...

Trzęsienie ziemi w Nepalu. ONZ: ucierpiało 8 milionów ludzi

Strach przed kolejnymi wstrząsami ustępuje miejsca złości. Wielu mieszkańców Nepalu rozczarowanych jest zbyt powolną ich zdaniem akcją ratowniczą. Dla mieszkańców Katmandu była to kolejna noc spędzona pod gołym niebem. Nepalczycy obawiają się wstrząsów wtórnych, które wciąż są dość mocne. Wczoraj jeden ze wstrząsów miał siłę ponad 5 stopni w skali Richtera.

Share
Trzęsienie ziemi w Nepalu. ONZ: ucierpiało 8 milionów ludzi
Źródło: Eastnews
dyj9xe0

W stolicy Nepalu brakuje wody i żywności. Wciąż są poważne problemy z łączami telekomunikacyjnymi. W Katmandu zawaliło się około 20 procent budynków, jednak najgorsza sytuacja panuje poza dużymi miastami. Tam wciąż nie dotarła pomoc, a szacuje się że na terenach wiejskich mogło zawalić się nawet 80 procent budynków.

Osiem milionów ludzi ucierpiało w wyniku trzęsienia ziemi w Nepalu - informuje ONZ. Zginęło co najmniej 4300, a ponad 8 tysięcy jest rannych. Według ONZ, co najmniej milionowi 400 tysiącom ludzi trzeba dostarczyć żywność, brakuje również wody i miejsc do noclegu.

Sobotnie wstrząsy miały siłę 7,9 stopnia w skali Richtera. Po nich nastąpiło ponad 50 wstrząsów wtórnych, w tym poniedziałkowy - o sile 6,7 stopnia.

dyj9xe0

Władze Nepalu deklarują przyjęcie każdej pomocy - od kocy i środków opatrunkowych, przez lekarzy i kierowców, po helikoptery.

Tylko w masywie Mount Everestu poszukiwanych jest około 200 himalaistów, którzy zaginęli po zejściu lawin.

Tymczasem Katmandu zmieniło się w jedno wielkie obozowisko. Obok gruzowisk powstają miasteczka namiotowe, gdzie ludzie spędzają już dziesiątki godzin. Brakuje wody i jedzenia, istnieją również obawy przed zarażeniem licznymi chorobami.

W akcji poszukiwawczej bierze udział 90 tysięcy żołnierzy ze 100-tysięcznej armii nepalskiej. Na miejscu, od wczoraj, jest także polska misja, składająca się z 81 strażaków i sześciu ratowników z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

dyj9xe0

Fundacja Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej prosi o wsparcie działań zespołu ratunkowego PCPM i pomocy medycznej w Nepalu. Pieniądze można wpłacać na konto: 12 1140 1010 0000 5228 6800 1012 z dopiskiem: Pomoc dla Nepalu.

Zobacz również wideo: Prezydent Nepalu: to ogromne nieszczęście

dyj9xe0

Podziel się opinią

Share
dyj9xe0
dyj9xe0
Więcej tematów