Trwa ładowanie...
22-11-2014 18:55

Trzęsienie ziemi o sile 6,8 na wyspie Honsiu w Japonii; są osoby uwięzione pod gruzami

Trzęsienie ziemi o sile szacowanej wstępnie na 6,8 nawiedziło prefekturę Nagano na japońskiej wyspie Honsiu - podała telewizja NHK. Kilka osób zostało uwięzionych pod gruzami swych domów, a co najmniej 10 zostało rannych.

Trzęsienie ziemi o sile 6,8 na wyspie Honsiu w Japonii; są osoby uwięzione pod gruzamiŹródło: PAP/EPA, fot: USGS
d463fwc
d463fwc

Japońska agencja meteorologiczna poinformowała, że nie wydano ostrzeżenia o tsunami.

Trzęsienie ziemi miało miejsce ok. godz. 22.08 (14.08 czasu polskiego), po nim nastąpiły wstrząsy wtórne, z których jeden miał siłę 4,3. Ognisko wstrząsów znalazło się na głębokości ok. 10 km; były one odczuwane w odległym o 180 km Tokio.

Według NHK co najmniej pięć osób utknęło w gruzach w miejscowości wypoczynkowej Hakuba; dotychczas udało się uratować jedną z nich. Media i świadkowie mówią też o co najmniej 10 rannych.

Szef kancelarii premiera Yoshihide Suga przekazał prasie, że w miejsce katastrofy wysłano specjalną jednostkę wojskową, a kolejne zostały postawione w stan gotowości.

d463fwc

Na pewien czas wstrzymano kursowanie shinkansenów, pociągów dużych prędkości. Nie odnotowano żadnych nieprawidłowości w pobliskiej elektrowni atomowej, gdzie wszystkie reaktory były wyłączone. NHK informuje też o masach ziemi, które osunęły się na drogi w tym regionie, blokując ruch samochodów.

Japonia położona jest w tzw. pierścieniu ognia Pacyfiku - strefie wykazującej wyjątkową aktywność sejsmiczną. W kraju tym odnotowuje się 80 proc. wszystkich wstrząsów sejsmicznych na świecie o sile 6 lub większej.

11 marca 2011 r. u wschodnich wybrzeży Japonii doszło do potężnego trzęsienia ziemi o sile 9. Wywołana nim fala tsunami zabiła blisko 20 tys. ludzi, a w elektrowni jądrowej Fukushima I spowodowała najpoważniejszą katastrofę od 25 lat.

d463fwc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d463fwc
Więcej tematów