Trwa ładowanie...
dadhw4i

Trzecia narada ośmiu kardynałów - doradców papieża

W Watykanie pod przewodnictwem papieża Franciszka rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Rady Kardynałów. Ośmiu purpuratów - doradców papieża pomaga Franciszkowi w zarządzaniu Kościołem i w przygotowaniu reformy Kurii Rzymskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek
Papież Franciszek (PAP/EPA, Fot: Ettore Ferrari)
dadhw4i

To już trzecie obrady tego gremium, pierwszego w historii Watykanu, powołanego przez Franciszka w kwietniu 2013 roku, czyli miesiąc po jego wyborze i formalnie ukonstytuowanego we wrześniu zeszłego roku.

Watykańskie biuro prasowe, informując o naradzie za zamkniętymi drzwiami, przypomniało, że jej tematem jest m.in. przygotowanie zmian w konstytucji apostolskiej Jana Pawła II "Pastor Bonus", regulującej działalność Kurii Rzymskiej. Nieoficjalnie zaś wiadomo, że po grudniowym przeglądzie pracy watykańskich kongregacji, obecnie przeprowadzona zostanie analiza działalności licznych papieskich rad.

Według ekspertów niemal pewne jest to, że niektóre z nich zostaną połączone lub wcielone do kongregacji. Celem wielkiej reformy papieża Franciszka jest reorganizacja rządu Kościoła, jego usprawnienie i redukcja administracji.

dadhw4i

W skład gremium, zwanego "G8", wchodzą kardynałowie: Oscar Andres Rodriguez Maradiaga z Hondurasu, gubernator Państwa Watykańskiego Włoch Giuseppe Bertello, Francisco Javier Errazuriz Ossa z Chile, Oswald Gracias z Indii, Reinhard Marx z Niemiec, Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, Sean Patrick O'Malley z USA i George Pell z Australii.

Kardynałowie doradcy zastrzegają, że nie należy spodziewać się szybko reform w Kościele, gdyż jest to bardzo złożony proces.

dadhw4i

Podziel się opinią

Share
dadhw4i
dadhw4i
Więcej tematów