Trwa ładowanie...
d15de7p
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Trzecia narada ośmiu kardynałów - doradców papieża

W Watykanie pod przewodnictwem papieża Franciszka rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Rady Kardynałów. Ośmiu purpuratów - doradców papieża pomaga Franciszkowi w zarządzaniu Kościołem i w przygotowaniu reformy Kurii Rzymskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek
Papież Franciszek (PAP/EPA, Fot: Ettore Ferrari)
d15de7p

To już trzecie obrady tego gremium, pierwszego w historii Watykanu, powołanego przez Franciszka w kwietniu 2013 roku, czyli miesiąc po jego wyborze i formalnie ukonstytuowanego we wrześniu zeszłego roku.

Watykańskie biuro prasowe, informując o naradzie za zamkniętymi drzwiami, przypomniało, że jej tematem jest m.in. przygotowanie zmian w konstytucji apostolskiej Jana Pawła II "Pastor Bonus", regulującej działalność Kurii Rzymskiej. Nieoficjalnie zaś wiadomo, że po grudniowym przeglądzie pracy watykańskich kongregacji, obecnie przeprowadzona zostanie analiza działalności licznych papieskich rad.

Według ekspertów niemal pewne jest to, że niektóre z nich zostaną połączone lub wcielone do kongregacji. Celem wielkiej reformy papieża Franciszka jest reorganizacja rządu Kościoła, jego usprawnienie i redukcja administracji.

d15de7p

W skład gremium, zwanego "G8", wchodzą kardynałowie: Oscar Andres Rodriguez Maradiaga z Hondurasu, gubernator Państwa Watykańskiego Włoch Giuseppe Bertello, Francisco Javier Errazuriz Ossa z Chile, Oswald Gracias z Indii, Reinhard Marx z Niemiec, Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, Sean Patrick O'Malley z USA i George Pell z Australii.

Kardynałowie doradcy zastrzegają, że nie należy spodziewać się szybko reform w Kościele, gdyż jest to bardzo złożony proces.

d15de7p

Podziel się opinią

Share

d15de7p

d15de7p
Więcej tematów