Trzecia edycja Pracowni Umiejętności zakończona
Zakończyła się trzecia edycja ogólnopolskiego programu społecznego Pracownia Umiejętności. Program realizowany jest przez Polską Telefonię Cyfrową, Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz 10 lokalnych organizacji pozarządowych.
21.07.2006 06:19
Trzecia edycja Pracowni Umiejętności odbywała się w powiatach: ełckim, oleckim i gołdapskim (woj. Warmińsko-mazurskie), tczewskim (woj. Pomorskie), lubelskim i świdnickim (woj. Lubelskie), krośnieńskim (woj. Podkarpackie), białobrzeskim, ostrołęckim, płockim, radomskim i lipskim (woj. Mazowieckie) oraz w 4 gminach Masywu Śnieżnika (woj. Dolnośląskie). W ciągu roku młodzież zrealizowała 234 własne projekty odpowiadające jej pasjom oraz potrzebom społeczności lokalnej.
W realizację projektów bezpośrednio zaangażowanych było ponad 2 tysiące osób, a uczestniczyło w nich (jako widzowie spektakli, pokazów, wystaw, turniejów sportowych, happeningów)
ponad 5 tysięcy osób. Dla 350 osób zorganizowane zostały warsztaty prowadzone przez profesjonalnych trenerów ze Stowarzyszenia „Tratwa” z Olsztyna oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów z Warszawy. Podczas warsztatów młodzi ludzie uczyli się pracy w zespole, planowania i zasad komunikacji.
Celem Pracowni Umiejętności jest budowanie aktywnych postaw młodzieży oraz stworzenie młodym ludziom mieszkającym poza centrami kulturalno-edukacyjnymi szans na rozwój zainteresowań i umiejętności społecznych. Zasadą Pracowni Umiejętności jest to, że młodzi ludzie sami decydują o tym, czym chcą się zająć, co uważają za ciekawe, wartościowe i potrzebne w ich miejscowości. Dla przykładu: w Gołdapi (woj. warmińsko-mazurskie) młodzi wolontariusze razem z osobami niepełnosprawnymi uczestniczyli w warsztatach teatru cieni, a następnie wspólnie przygotowali spektakl. Przedstawienia oglądali mieszkańcy całej miejscowości.
W ciągu trzech lat realizacji programu w 39 powiatach z 9 województw dofinansowano realizację 655 projektów młodzieżowych kwotą prawie 950 tysięcy złotych.