Trwa ładowanie...
dvr5lfe

Trzeci proces ws. zabójstwa pięciorga noworodków

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie rozpoczął się po raz trzeci proces małżonków z Czerniejowa (województwo lubelskie) - Jolanty K., oskarżonej o zabicie swoich pięciorga nowo
narodzonych dzieci, oraz jej męża Andrzeja K., oskarżonego o podżeganie do tych zbrodni.

dvr5lfe
dvr5lfe

Zwłoki dzieci znaleziono latem 2003 r. w beczce po kiszonej kapuście.

Proces będzie się toczył za zamkniętymi drzwiami ze względu na intymny charakter sprawy oraz na dobro żyjących dzieci małżonków K.

Sprawa rozpoznawana jest od początku trzeci raz, gdyż poprzednie dwa wyroki Sądu Okręgowego w Lublinie zostały przez tutejszy sąd apelacyjny uchylone.

W pierwszym procesie sąd okręgowy w marcu 2006 r. skazał Jolantę K. na dożywocie, zaś jej męża uniewinnił. W listopadzie 2006 r. Sąd Apelacyjny w Lublinie uchylił ten wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania, zarzucając sądowi pierwszej instancji m.in. to, że nie ustalił motywu zbrodni.

dvr5lfe

W lipcu ub. roku po ponownym rozpoznaniu sprawy sąd okręgowy skazał kobietę na 25 lat więzienia, a jej męża znów uniewinnił. Jednak i ten wyrok lubelski sąd apelacyjny uchylił i znów nakazał ponowne rozpoznanie sprawy.

Według sądu apelacyjnego sąd pierwszej instancji m.in. nie uwzględnił wszystkich istotnych okoliczności i nie ustrzegł się uchybień w ocenie dowodów. Ponadto dowolnie oceniał wyjaśnienia oskarżonej, zwłaszcza te, które wskazywały na udział oskarżonego. W ocenie sądu apelacyjnego konsekwencją tej błędnej oceny wyjaśnień Jolanty K., były też błędne ustalenia faktyczne, co do roli Andrzeja K.

SA podkreślił, że nadal nie ustalono motywu zbrodni. Motyw wskazany przez sąd okręgowy - czyli wypowiedź Jolanty K. o byciu szczęśliwą w trakcie ciąży - sąd apelacyjny uznał za nielogiczny, sprzeczny z zasadami życiowego doświadczenia i sprzeczny z materiałem dowodowym zgromadzonym w aktach.

Jolanta K. przyznała się do zabicia noworodków. Zeznała, że zrobiła to ze strachu przed mężem, który nie chciał mieć więcej dzieci (małżonkowie już mieli ich czworo), bił ją i znieważał. Andrzej K. nie przyznał się do winy; utrzymuje, że nic nie wiedział o kolejnych ciążach żony.

dvr5lfe

Zeznania Jolanty K., które są jedynym dowodem przeciwko Andrzejowi K., sąd okręgowy w obu poprzednich procesach uznawał jednak za niewiarygodne i pełne sprzeczności. Kobieta często zmieniała wyjaśnienia i wycofywała się z wcześniejszych twierdzeń.

Do zabójstw noworodków - czterech chłopców i dziewczynki - doszło w latach 1992-1998, kiedy rodzina K. mieszkała w Lublinie. Jolanta K. rodziła dzieci w wannie i topiła je. Ciała przechowywała w domowej zamrażarce. Kiedy rodzina przeniosła się do Czerniejowa k. Lublina, kobieta przewiozła tam też ciała martwych dzieci. Początkowo trzymała je w zamrażarce, a potem przełożyła do beczki.

Zwłoki znalazły dwie córki małżeństwa K., kiedy babcia kazała im wyrzucić na pole zawartość beczki, z której rozchodził się fetor. Jolanta K. opuściła dom na kilka dni przed odkryciem zwłok noworodków. Przez miesiąc poszukiwała jej policja. Została zatrzymana w Lublinie, gdy policja wyznaczyła 5 tys. zł nagrody za wskazanie miejsca jej pobytu.

We wrześniu 2003 r. Jolanta i Andrzej K. zostali aresztowani. Kobieta pozostaje nadal w areszcie, jej mąż został zwolniony w październiku 2005 r.

dvr5lfe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvr5lfe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj