ŚwiatTrzeci polski dyplomata wydalony

Trzeci polski dyplomata wydalony

Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o wydaleniu radcy ambasady Polski w Mińsku Andrzeja Olborskiego. Polski dyplomata, który na czas urlopu ambasadora Tadeusza Pawlaka pełnił funkcję charge d'affaires ambasady, ma 10 dni na opuszczenie terytorium Białorusi.

26.07.2005 | aktual.: 26.07.2005 15:33

Fakt wydalenia Olborskiego potwierdzil rzecznik MSZ Aleksander Chećko. Dodał że, nie zna więcej szczegółów w tej sprawie. Według Chećki można się spodziewać reakcji polskiego MSZ na zaistniałą sytuację. Nie chciał jednak podać żadnych szczegółów.

Białoruskie MSZ podało, że wydalenie radcy Olborskiego jest odpowiedzią na poniedziałkową decyzję polskiego MSZ o wydaleniu radcy ambasady Białorusi w Warszawie Mikoły Pietrowicza.

Jak dowiedziała się PAP, ambasada Polski w Mińsku nie komentuje decyzji białoruskiego MSZ odsyłając po informacje do polskiego resortu spraw zagranicznych.

O swoim wydaleniu radca Olborski dowiedział się osobiście w białoruskim MSZ we wtorek o godzinie 11.30 czasu polskiego. Do siedziby białoruskiego MSZ był wezwany radca handlowy polskiej ambasady Andrzej Szot. Do białoruskiego ministerstwa udał się też Olborski, z racji funkcji charge d'affaires na czas nieobecności ambasadora. Niemal równocześnie informacja o wydaleniu Olborskiego pojawiła się na stronie internetowej białoruskiego MSZ.

Białoruś w tym roku wydaliła już trzech polskich dyplomatów. Władze w Mińsku twierdzą, że czynią to w odpowiedzi na analogiczne decyzje polskich władz o wydaleniu białoruskich dyplomatów z Warszawy.

CHRONOLOGIA WYDALEŃ DYPLOMATÓW:

- 27 kwietnia 2004 r. - wydalony zostaje attache wojskowy polskiej ambasady płk Kazimierz Witaszczyk. Strona białoruska zarzuciła mu działalność niezgodną ze statusem dyplomaty, czyli szpiegostwo, strona polska nie uznała tego zarzutu.

- maj 2004 r. - attache wojskowy ambasady Białorusi Wiktor Chowański zostaje wydalony w ramach retorsji za usunięcie Witaszczyka.

- 17 maja 2005 r. - I sekretarz ambasady RP Marek Bućko zostaje uznany za osobę niepożądaną na Białorusi za "aktywne działania, nakierowane na destabilizację białoruskiego społeczeństwa". Bućko odpowiadał w ambasadzie RP za kontakty z białoruskimi partiami politycznymi i organizacjami społecznymi, w tym ze Związkiem Polaków na Białorusi (ZPB).

- maj - lipiec 2005 r. - stały przedstawiciel KGB w Polsce Giennadij Kotowicz wyjechał wcześniej, gdyż podjął "działalność sprzeczną ze statusem".

- maj - lipiec 2005 r. - radca Ambasady Białorusi Maksim Ryżenkow został wydalony w ramach retorsji za usunięcie Bućki,

- 15.07.2005 r. - kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP, Andrzej Buczak wyrzucony z Białorusi, retorsja za wydalenie Ryżenkowa.

- 25.07.2005 r. - radca ambasady Białorusi Mikoła Pietrowicz uznany za osobę niepożądaną w ramach retorsji za wydalenie Buczaka.

- 26.07.2005 r. - radca ambasady RP, Andrzej Olborski wyrzucony z Białorusi jako retorsja za wydalenie Pietrowicza.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)