WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Trzeci dzień manifestacji po tragedii w klubie nocnym w Bukareszcie

Około 10 tys. w większości młodych ludzi przeszło trzeci dzień z kolei, ulicami Bukaresztu. Protestowali przeciw korupcji wśród rządzących, która ich zdaniem była przyczyną piątkowej tragedii w klubie. Zginęły wtedy 32 osoby.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W proteście wzięło udział około 10 tys. osób
W proteście wzięło udział około 10 tys. osób (PAP/EPA, Fot: Robert Ghement)
WP

W tym samym czasie ok. 7 tys. ludzi protestowało także w wielu innych miastach kraju, m.in. w Braszowie (na północy), Konstancy (na wschodzie) i Timisoarze (na zachodzie kraju).

"Precz z parlamentu!", "Za wolną Rumunię!" - skandowali uczestnicy bukareszteńskiego protestu, krytykując całą klasę polityczną.

- Sprawiedliwości jeszcze nie stało się zadość. W pożarze zginęły dwie moje koleżanki - powiedziała agencji AFP chcąca zachować anonimowość uczestniczka manifestacji. - Dymisje niewiele zmieniają. Nie zmniejszą cierpienia - dodała, odnosząc się środowej dymisji dotychczasowego premiera Victora Ponty, do której doszło w wyniku masowych protestów antyrządowych.

WP

We wtorek wieczorem ustąpienia Ponty domagało się około 30 tys. uczestników zorganizowanej w Bukareszcie demonstracji. W środę - kolejne 30 tys. ludzi wyszło na ulicę miasta, żądając rozpisania przyspieszonych wyborów i odnowy politycznych elit.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis mianował w czwartek dotychczasowego ministra oświaty Sorina Cimpeanu z Partii Socjaldemokratycznej (PSD) tymczasowym premierem. Będzie on kierował rządem do czasu mianowania i zatwierdzenia przez parlament nowego premiera.

Bezpośrednia przyczyna piątkowej tragedii w klubie nocnym, w której zginęło ponad 30 osób, a ok. 180 zostało rannych, jest nadal wyjaśniana. Władze podejrzewają, że do wypadku przyczyniło się nieprzestrzeganie norm bezpieczeństwa i brak odpowiednich pozwoleń. Trzej właściciele lokalu zostali aresztowani pod zarzutem nieumyślnego spowodowania śmierci.

Polub WP Wiadomości
WP
WP